Eksperci WHO lecą do Chin wyjaśniać pochodzenie wirusa

Eksperci z WHO udali się do Chin, aby przeprowadzić postępowanie mające wyjaśnić pochodzenie koronawirusa SARS-CoV-2, którego obecność wykryto na świecie u ponad 12 mln osób i który doprowadził do śmierci ponad 550 tysięcy.

Aktualizacja: 10.07.2020 12:28 Publikacja: 10.07.2020 12:13

Eksperci WHO lecą do Chin wyjaśniać pochodzenie wirusa

Foto: AFP

arb

O wyjeździe ekspertów do Chin poinformowała rzeczniczka WHO.

Do Chin udali się eksperci ds. epidemiologii specjalizujący się w chorobach odzwierzęcych.

Eksperci z WHO mają pracować z chińskimi naukowcami, aby ustalić "zakres i przebieg dochodzenia" ws. pochodzenia koronawirusa - powiedziała rzeczniczka WHO, Margaret Harris.

Harris podkreśliła jednocześnie, że WHO nie będzie odgrywać żadnej roli w "niezależnym panelu", którego powołanie ogłoszono w czwartek, a który ma dokonać analizy reakcji na pojawienie się pandemii.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Leki i terapie
Farmakoterapia dla chorych na otyłość. Problemem nierefundowane leki
Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Leki i terapie
Trzeba zapewnić stabilność dostaw leków w kryzysie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne