Amerykańskie trio Sylvie Courvoisier w Studiu Lutosławskiego

Szwajcarska pianistka Sylvie Courvoisier Trio wystąpi w sobotę w Studiu im. Lutosławskiego ze swoim amerykańskim triem.

Publikacja: 12.06.2015 19:00

Sylvie Courvoisier

Foto: Fotorzepa/Marek Dusza

Koncert tria Sylvie Courvoisier z kontrabasistą Drew Gressem i perkusistą Kennym Wollesenem był wydarzeniem ubiegłorocznego festiwalu w austriackim Saalfelden. Miłośnicy jazzu w Polsce poznali ją na festiwalu XI Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej 2013, kiedy wystąpiła razem z Tomaszem Stańką.

Szwajcarka mieszka w Nowym Jorku, gdzie trafiła w środowisko muzyków związanych z wytwórnia Tzadik Johna Zorna.

- Drew i Kenny to jednocześnie wspaniali muzycy i wspaniali ludzie - mówi o członkach swojego tria Sylvie Courvoisier. Drew ma piękne brzmienie i unikalną wrażliwość rytmiczną, a Kenny ma cudowne poczucie lekkości i swobody, a także wielki potencjał dynamiczny. W naszej muzyce jest więcej rytmiki i emocji niż w większości moich dotychczasowych zespołów. Repertuar jest zróżnicowany: od bardzo starannie skomponowanych utworów przeplatanych improwizacjami czerpiącymi z tradycji jazzowej, po fragmenty bardzo otwarte i swobodne.

Sylvie Courvoisier występuje najczęściej w duecie ze swoim mężem, skrzypkiem Markiem Feldmanem. Razem z nim tworzy Sylvie Courvoisier/Mark Feldman Quartet.

Kontrabasista Drew Gress należy do czołówki amerykańskich muzyków i nauczycieli akademickich, prowadzi liczne warsztaty mistrzowskie. Perkusista Kenny Wollesen jest nadwornym muzykiem zespołów Johna Zorna i gitarzysty Billa Frisella. Gra także na wibrafonie, był współtwórcą New Klezmer Trio.

Sobotni koncert w studiu S1 Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego rozpocznie się o 20:30. To wspólne przedsięwzięcie Programu II PR i Mariusza Adamiaka.

Kultura
Perły architektury przejdą modernizację
Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kultura
Polska kultura na EXPO 2025 w Osace