TVP Kultura zapewni nam możliwość śledzenia na bieżąco kolejnych czterech etapów konkursu, a nawet jeszcze więcej. Relacjom z sali Filharmonii Narodowej towarzyszyć bowiem będą komentarze ekspertów oraz krytyków muzycznych. W roli gospodarzy konkursowego studia zaprezentują się Jacek Hawryluk i Adam Rozlach, a każdego dnia będzie ich wspierać dwoje wybitnych pedagogów i pianistów: Alicja Paleta-Bugaj oraz Karol Radziwonowicz.
To już szesnasta edycja Konkursu Chopinowskiego, pierwszą zorganizowano w 1927 roku. Wówczas była to impreza wyjątkowa w świecie, a od niej rozpoczęła się moda na konkursy muzyczne dla młodych artystów. Dziś gdy co roku odbywa się ich kilka tysięcy, nasz warszawski nadal cieszy się wyjątkowym prestiżem. W swej długiej historii może się poszczycić znakomitymi laureatami. Tu zwycięstwo odnieśli Maurizio Pollini, Martha Argerich czy Krystian Zimerman, a wśród pokonanych znaleźli tak sławni późniejsi artyści jak Dymitr Szostakowicz czy Ivo Pogorelić.
Martha Argerich będzie w tym roku jurorką, ale w przeddzień rozpoczęcia przesłuchań pierwszego etapu zagra w Filharmonii Narodowej. Nie sama jednak, lecz z innym jurorem konkursu, znakomitym Brazylijczykiem Nelsonem Freire. Występ duetu tak sławnych pianistów będzie można także obejrzeć w TVP Kultura (sobota, godz. 19.50).
W niedzielę zacznie się rywalizacja, do której stanie 81 pianistów z ponad 20 krajów, w tym siódemka Polaków (na zdjęciu: Joanna Różewska). Przesłuchania odbywać się będą rano i po południu (transmisje w TVP Kultura: godz. 9.50 i 16.50). Pierwszy etap potrwa od 3 do 7.10, potem po dniu przerwy rozpocznie się etap drugi, w którym do 13.10 zaprezentuje się około 40 uczestników. Dla połowy z nich los okaże się szczęśliwy i oni w dniach 14 – 16.10 zagrają w trzecim etapie.
Dziesięciu najlepszych wystąpi w trzydniowych finałach między 18. a 20.10 (godz. 17.50). Triumfatorów poznamy na koncercie laureatów, który odbędzie się w Teatrze Wielkim w Warszawie (TVP Kultura, 21.10, godz. 19.50).