Pięć tygodni temu gościła w Warszawie na Wielkanocnym Festiwalu Beethovenowskim i jej udział w wykonaniu „Pasji Mateuszowej" Bacha nie wzbudził szczególnego uznania. Zaraz potem wrocławscy muzycy zdobyli Fryderyka za debiutancką płytę z symfoniami czeskich kompozytorów epoki klasycyzmu. Teraz zaś ponownie zaprezentuje się przed warszawską publicznością w innym repertuarze, a co ważniejsze – po raz pierwszy ze swoim szefem.

Występ na festiwalu „Mazovia Goes Baroque" powinien wreszcie pokazać rzeczywiste umiejętności Wrocławskiej Orkiestry Barokowej. Działa zaledwie od pięciu lat, a już współpracowała z wieloma znakomitymi znawcami muzyki dawnej, by wspomnieć Japa ter Lindena czy Paula McCreesha.

Od początku szefem artystycznym WOB jest Jarosław Thiel. Z wykształcenia wiolonczelista, a nie dyrygent, ale przede wszystkim ogromny fan muzyki dawnej, która zdominowała jego całą drogę artystyczną. Jest on dobrze znany zwłaszcza w Niemczech, gdzie od 10 lat pracuje jako pierwszy wiolonczelista Dresdner Barockorchester i grywa z tak znakomitymi zespołami, jak berlińska Akademie für Alte Musik czy Lautten Compagney. Doświadczenia zdobyte za zachodnią granicą wykorzystuje teraz, kierując Wrocławską Orkiestrą Barokową.

W piątek zespół Jarosława Thiela zagra symfonie Haydna i Bacha. Nie jest to jednak program konwencjonalny, jak można by sądzić z nazwisk kompozytorów. Symfonię g-moll napisał bowiem nie Johann Sebastian Bach, ale jego najmłodszy syn Johann Christian. A z dorobku Josepha Haydna wrocławianie wybrali trzy rzadziej grywane symfonie pochodzące z wczesnego okresu twórczości kompozytora.

Mazovia Goes Baroque, Studio im. Lutosławskiego, Warszawa, ul. Modzelewskiego 59, bilety: 20 – 25 zł, rezerwacje: tel. 22 645 52 52, piątek (27.05), godz. 19

Recitale chopinowskie,

Łazienki Królewskie, pod pomnikiem Chopina, wstęp wolny, niedziela (29.05), godz. 12 i 16

Na niedzielne spotkanie z muzyką Chopina zapraszają dwie pianistki. W samo południe wystąpi Japonka Kanako Okabe odbywająca studia podyplomowe w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym, a o godz. 16 zagra Polka Anna Maria Stańczyk – od lat aktywnie obecna i odnosząca sukcesy na brytyjskich estradach koncertowych.

Poranek muzyczny

Pałac Szustra, ul. Morskie Oko 2, bilety: 5 zł, do nabycia przed koncertem, niedziela (29.05), godz. 12

Szóstka młodych pianistów ze świata uczących się w Polsce zagra utwory Chopina, Prokofiewa i Pietrassiego. Wystąpi silna ekipa japońska (Mai Kamiya, Mika Kobayashi, Saki Murakoshi, Yuka Sato, Saori Yamamoto) oraz jedyny Europejczyk w tym gronie, Włoch Guido Cellini. Opieka artystyczna – prof. Maria Szraiber.

W krainie operetki,

Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21, bilety: 25 zł, rezerwacje: tel. 22 845 50 62, wtorek (31.05), godz.18

Danuta Dudzińska jest solistkąTeatru Wielkiego w Łodzi, ma w repertuarze wiele ról operowych, ale równie doskonale czuje się w krainie operetki, o czym będzie można się przekonać we wtorek. Partnerem Danuty Dudzińskiej jest tenor Marian Adam Ruta, przy fortepianie – Bogna Dulińska.

j.m.