Ale proszę się nie obawiać, miejsc w pięciu różnych salach koncertowych starczy dla wszystkich chętnych. Cztery udostępnił Teatr Wielki, piątą estradę zaplanowano w specjalnym namiocie na pl. Teatralnym.
Wszystko wskazuje na to, że festiwal, który 16 lat temu narodził się w Nantes, a potem podbił kolejne kraje, w Warszawie też się zadomowił. Przypomnijmy, że w myśl założeń ma on być weekendową imprezą dla wszystkich, nie tylko dla melomanów. Z tanim biletem muzyki można słuchać od rana do wieczora, wędrując z sali do sali. Każdy koncert trwa ok. godziny, oprócz sławnych artystów prezentują się amatorzy czy uzdolniona młodzież.
W tym roku odbędzie się 85 koncertów z udziałem 860 artystów z wielu krajów. Prawdziwe bogactwo wyboru! Tegorocznym motywem przewodnim są tytani: kompozytorzy z przełomu wieków XIX i XX, którzy zmienili oblicze muzyki. Wybrano ich pięciu. To Johannes Brahms, Franz Liszt, Gustav Mahler, Richard Strauss i Karol Szymanowski. Ten skład kompozytorów sprawia, że wyjątkowo dużo będzie w tym roku muzyki symfonicznej. Wystąpią zaś najlepsze polskie orkiestry: Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, NOSPR, orkiestra Opery Narodowej, a także Sinfonia Iuventus. Poprowadzą je znakomici dyrygenci: Jacek Kaspszyk, Marc Minkowski, George Tchitchinadze czy Antoni Wit. Wśród solistów dominują zaś pianiści, co wynika z faktu, że obchodzimy Rok Liszta. Wiele jego muzyki fortepianowej znalazło się zatem w programach koncertów. Będzie można jednak posłuchać również utworów kameralnych Brahmsa czy pieśni Mahlera i Straussa.
Pierwszy raz zaproszono też amatorskie orkiestry z kraju oraz uczniowskie zespoły ze szkół muzycznych. Kto zaś poczuje się nieco przytłoczony klasyką, będzie mógł posłuchać jej w nieco lżejszej wersji znakomitego ? Motion Trio czy jazzowego duetu Marcin Grochowina (fortepian) i Felix Borel (skrzypce).
Szalone Dni Muzyki „Les Titans", Teatr Wielki – Opera Narodowa, Warszawa, pl. Teatralny 1, bilety: 5, 7 i 10 zł, do nabycia przed koncertami, piątek (30.09) – niedziela (1.10), godz. 10.30 – 21