– 15 lat to dobry moment, by dokonać spojrzenia wstecz – mówi szefowa 2 Programu Polskiego Radia, Małgorzata Małaszko-Stasiewicz. I dodaje, że z tej okazji ukaże się specjalna płyta prezentująca zwycięzców poprzednich konkursów organizowanych na Festiwalu „Nowa Tradycja".
A jest się czym chwalić, na tej imprezie triumfowały tak znane zespoły jak Kapela Ze Wsi Warszawa, metalowy Żywiołak, jazzowo-klezmerski Cracow Klezmer Band, poruszający się między muzyką ludową a klasyczną Kwadrofonik, czy ubiegłoroczna triumfatorka – niezwykła wokalistka Agata Siemaszko, która na festiwalu wystąpiła z gitarzystą Kubą „Bobasem" Wilkiem. Już choćby ten mocno skrócony wykaz zwycięzców pokazuje, w jak różnorodny sposób dzisiejsi artyści korzystają z dorobku polskiego folkloru.
Agata Siemaszko i Kuba „Bobas" Wilk wystąpią w czwartek na koncercie inauguracyjnym tegorocznej edycji „Nowej Tradycji" obok innych laureatów z poprzednich lat (Muzykanci, Swoją Drogą, Kwadrofonik). Drugą część wieczoru wypełni muzyczna opowieść z cyklu „Muzyka źródeł", poświęcona Kurpiom, bogato ilustrowana występami śpiewaków i muzyków z tego regionu.
W piątek rozpocznie się dwudniowy konkurs, do którego zgłosiło się 53 wykonawców. Komisja zakwalifikowała dwunastu z nich. I znów możemy spodziewać się muzycznej różnorodności: np. Afrofree z Tarnowa łączy jazz z folklorem karpackim, elementy jazzowe wprowadza też warszawski Atom String Quartet, Besqudians grają archaiczne melodie beskidzkie w sposób transowy, a Sutari proponuje pieśni kujawskie w opracowaniu na trzy głosy kobiece. Konkursowych atrakcji będzie zapewne więcej, a laureatów poznamy w niedzielę.
Poszczególne koncerty zakończą występy zagranicznych gwiazd. W sobotę będzie to Mostar Sevdah Reunion, propagująca bośniacką sevdalinkę – muzyczny styl o korzeniach arabskich. W niedzielę wystąpi międzynarodowa formacja, którą tworzą Hiszpan Efrén Lopéz – multiintrumentalista, grający m. in. na lirze korbowej, Grek Stelios Petrakis – wirtuoz kreteńskiej liry i lutni oraz grecka wokalistka Maria Simoglou.