Najciekawsze nagrania Wojciecha Kilara

Ukazała się pierwsza po śmierci Wojciecha Kilara płyta z jego muzyką. Wydawnictwo zawiera nowe nagrania dokonane w zeszłym roku przez Orkiestrę Kameralną AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia i Chór Akademii Muzycznej w Katowicach - pisze Danuta Lubina-Cipińska.

Aktualizacja: 24.03.2014 11:43 Publikacja: 24.03.2014 07:21

Wojciech Kilar

Wojciech Kilar

Foto: bartekbarczyk.com/IKKMO, Bartek Barczyk b.b. Bartek Barczyk

Red

Zmarły pod koniec ubiegłego roku kompozytor zdążył nie tylko dokonać wyboru utworów, ale i przesłuchać ich rejestracji. Uznał, że są to najciekawsze nagrania jego muzyki.

Zobacz galerię zdjęć

Przygotowania do wydania płyty rozpoczęły się na przełomie 2012 i 2013 roku. Wojciech Kilar wybrał utwory z Markiem Mosiem. - Kiedy pojawiła się szansa realizacji tego od dawna wymarzonego projektu, poczułem się wyjątkowo podekscytowany – – mówi Marek Moś. – Możliwość uwiecznienia na płycie najważniejszych utworów Wojciecha Kilara była wielkim wyzwaniem. Nie przeczuwałem, że będzie to nasze ostatnie wspólne przedsięwzięcie

Kluczem  dla układu płyty stały się dwa utwory: „Kościelec" i „Krzesany", które ukazują dwa oblicza gór, ich piękno i grozę. – Kompozytorowi zależało, by pokazać dychotomię świata i rozdźwięk człowieka zawieszonego między dwoma wartościami, między dobrem i złem – podkreśla Marek Zieliński, dyrektor Instytucji Kultury Katowice - Miasto Ogrodów, która jest wydawcą płyty. Ostatnie przesłuchania nagrań odbyły się z udziałem Wojciecha Kilara we wrześniu, kilkanaście dni przed ujawnieniem się śmiertelnej choroby kompozytora. – Był zachwycony tą interpretacją – podkreśla Zieliński.

Podwójny album zawiera także „Małą uwerturę" i II Koncert fortepianowy oraz „Exodus", „Orawę" i „Siwą Mgłę". Na szczególną uwagę zasługuje Koncert fortepianowy,  jako że został zarejestrowany i wydany na płycie po raz pierwszy. Gra go Beata Bilińska, która również dokonała prawykonania utworu w październiku 2011 roku wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Płyty CD zostały nagrane w systemie Super Audio CD, zapewniającym doskonałą jakość zapisu dźwięku przestrzennego.

Reklama
Reklama

Wydawnictwo trafi na rynek w dwóch postaciach: podwójnej płyty kompaktowej oraz kolekcjonerskiej. Ta ostatnia, w starannie wykonanym pudełku, mieści, oprócz płyt CD, także płytę winylową zawierającą dwa „Kościelec" oraz „Krzesanego". Wydawnictwo uzupełnia zeszyt zawierający fotografie Bartłomieja Barczyka z ostatniej sesji zdjęciowej, na jaką zgodził się Wojciech Kilar.

Wydawnictwo jest pierwszą odsłoną projektu Mistrzowie Muzyki, w ramach którego w tym roku zostanie wydana jeszcze płyta z muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego, a w planach jest także twórczość Witolda Szalonka. To jeden z projektów, jakie Katowice przygotowują, chcąc otrzymać tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki.

Danuta Lubina-Cipińska

Zmarły pod koniec ubiegłego roku kompozytor zdążył nie tylko dokonać wyboru utworów, ale i przesłuchać ich rejestracji. Uznał, że są to najciekawsze nagrania jego muzyki.

Zobacz galerię zdjęć

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Reklama
Kultura
Hockney, Cézanne, Niki de Saint Phalle i Cartier. Wakacyjne wystawy w Europie
Kultura
Polka wygrała Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie. Plakat ma być skuteczny
Kultura
Kendrick Lamar i 50 Cent na PGE Narodowym. Czy przeniosą rapową wojnę do Polski?
Patronat Rzeczpospolitej
Gala 50. Nagrody Oskara Kolberga już 9 lipca w Zamku Królewskim w Warszawie
Kultura
Biblioteka Książąt Czartoryskich w Krakowie przejdzie gruntowne zmiany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama