Wielki Finał 30. Akcji Sprzątanie świata - Polska

Polska edycja Akcji Sprzątanie świata obchodzi w tym roku swój okrągły, 30. jubileusz. Do tej pory w Akcji udział wzięło ponad 23 miliony uczestników, którzy wraz z koordynującą Akcję Fundacją Nasza Ziemia, zebrali ponad 45 milionów kilogramów śmieci!

Publikacja: 12.09.2023 16:00

Wielki Finał 30. Akcji Sprzątanie świata - Polska

Rzeczpospolita jest patronem medialnym 30. Akcji Sprzątanie świata

Jaki będzie wynik tegorocznych działań? Dowiemy się w trzeci weekend września, podczas Wielkiego Finału, w którym udział może wziąć każdy, komu bliska jest troska o naturę. Wsparcie zapowiedziało już ponad 2 tysiące grup z całego kraju, w tym szkoły, przedszkola, wolontariaty pracownicze, harcerze, gwiazdy oraz 30 Ambasad z Honorowym Patronem Akcji Ambasadorem Australii na czele.

3 dekady współpracy i działania Sprzątanie świata to polska edycja Clean up the World, która swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat, pod patronatem ONZ. Rok później Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym kraju pod nazwą Sprzątanie świata - Polska. Założyła też Fundację Nasza Ziemia, która od początku koordynuję tę Akcję w Polsce.

Jak podkreślają organizatorzy, w Akcji Sprzątanie świata nie chodzi o to, aby cały czas sprzątać, ale o to aby w końcu przestać śmiecić i poprawnie gospodarować odpadami. W Clean up The World na całym świecie uczestniczy blisko 40 milionów wolontariuszy. Akcja odbywa się zawsze w trzeci weekend września i polega na społecznym zaangażowaniu się osób, firm i instytucji w sprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci.

Hasło przewodnie jubileuszowej edycji Sprzątanie świata - Polska brzmi: „Sprzątanie świata łączy ludzi". Podobnie jak w ubiegłych latach plakat promujący Akcję zaprojektował i ofiarował non-profit wybitny artysta grafik Andrzej Pągowski.

- W przededniu 30. finału Akcji szczególne podziękowania i wyrazy uznania należą się Mirze Stanisławskiej-Meysztowicz, która nie tylko zainicjowała tę akcję, ale też sprawiła, że trwa ona do dziś. W imieniu swoim, zespołu Fundacji, a także Miry, w roku jubileuszu, chciałabym przekazać ogromne podziękowania wolontariuszom, którzy - mimo wielkich przemian, jakie na przełomie 3 dekad miały miejsce w naszym kraju - niezmiennie angażują się chętnie i całym sercem. Z pewnym wzruszeniem obserwujemy również jak rodzice, którzy uczestniczyli w Akcji jako małe dzieci, dziś włączają w działania swoje rodziny. Jedyne co smuci, to fakt, że mimo naszych działań, nadal znajdujemy śmieci porzucone w naturze. Dlatego też łączymy siły po raz kolejny, by jeszcze mocniej wybrzmiał manifest Akcji: Stop śmieceniu w naturze - mówi Beata Butwicka, Prezes Fundacji Nasza Ziemia. Fundacja koordynuje Akcję Sprzątanie Świata - Polska od 1994 roku. Od 30 lat jej przedstawiciele zajmują się edukacją ekologiczną i angażują do działania całą Polskę - dzieci, młodzież szkolną, przedszkolaki, nauczycieli, studentów, pracowników, grupy sąsiedzkie i hobbystyczne, co istotne, na każdym etapie sprzątając razem z nimi.

30. Finał Akcji

Finał Akcji odbywać będzie się w dniach 15-17 września w całej Polsce.

- Finał jubileuszowej, 30. Akcji Sprzątanie Świata dedykujemy wszystkim tym, którzy podczas tych 30 lat byli jego częścią. Ogromne podziękowania kierujemy na ręce nauczycieli, dyrektorów szkół, uczniów, rodziców, wszystkich tych, którzy w trzeci weekend września, ale też w ciągu całego roku włączają się w Akcję, by razem z nami promować ideę nieśmiecenia w naturze - mówi Grzegorz Mikosza, Główny Koordynator Akcji Sprzątanie Świata - Polska.

Jak dołączyć

Do akcji może dołączyć absolutnie każdy, komu bliska jest troska o naszą planetę: szkoły, przedszkola, grupy sąsiedzkie i hobbystyczne, a także osoby indywidualne. Uczestnicy akcji, którzy chcą dopisać wyniki swojego sprzątania do ogólnych wyników 30. Akcji, proszeni są o uprzednie zarejestrowanie swojego działania w formularzu dostępnym na stronie www.sprzatanieswiata.pl i uzupełnienie raport po Akcji. W opublikowanym na stronie Fundacji informatorze znaleźć można m.in. porady, jak krok po kroku zorganizować i bezpiecznie przeprowadzić akcje terenowe. Zarejestrowane w akcji grupy otrzymają od organizatorów również pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych.

Wielki Finał 30. Akcji Sprzątanie Świata - Polska Akcje organizowane przez Fundację Nasza Ziemia

Podczas Wielkiego Finału Fundacja Nasza Ziemia zaprasza również do uczestnictwa w wydarzeniach specjalnych:

1. POZNAŃ - PreStart 12-13.09, Akcja WARTA warta posprzątania w Poznaniu, pod Patronatem Honorowym Prezydenta Poznania, (we współpracy z Firmą LIDL), wydarzenie otwarte dla mieszkańców

2. WARSZAWA - Pierwszy Dzień Finału 15.09 - tradycyjne, symboliczne sprzątanie brzegów Wisły pod Patronatem Honorowym JE Ambasadora Australii z udziałem przedstawicieli Ambasad. Do dziś w sprzątaniu finałowym udział wzięli reprezentanci 66 krajów. Wydarzenie o formule zamkniętej, dyplomatycznej. Mieszkańców zapraszamy w dniu 16.09 na akcję organizowaną przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i Dzielnicę Wisła.

3. WĄGROWIEC - Drugi Dzień Finału 16.09 - wielki piknik ekologiczny, spektakularne podwodne sprzątanie Jeziora Durowskiego oraz dwóch rzek, wraz z nurkami i Magazynem Perfect Diver, a także koncert wieloletniej ambasadorki Akcji Sprzątania świata - Polska Eweliny Flinty. Całodniowe, pełne atrakcji święto finałowe, otwarte dla mieszkańców.

Rzeczpospolita jest patronem medialnym 30. Akcji Sprzątanie świata

Rzeczpospolita jest patronem medialnym 30. Akcji Sprzątanie świata

Jaki będzie wynik tegorocznych działań? Dowiemy się w trzeci weekend września, podczas Wielkiego Finału, w którym udział może wziąć każdy, komu bliska jest troska o naturę. Wsparcie zapowiedziało już ponad 2 tysiące grup z całego kraju, w tym szkoły, przedszkola, wolontariaty pracownicze, harcerze, gwiazdy oraz 30 Ambasad z Honorowym Patronem Akcji Ambasadorem Australii na czele.

Pozostało 92% artykułu
Kraj
Franciszek zdecydował co dalej z abp. Markiem Jędraszewskim
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Kraj
Leszek Miller: Sprawa Romanowskiego? Mogło dojść do prawniczego sabotażu
Kraj
Lawina wniosków o uchylenie immunitetów posłów PiS. W tle miesięcznice i sporny wieniec
Kraj
Pięć osób w szpitalu. W Lublinie autobus wjechał w przystanek
Kraj
Joanna Ćwiek-Świdecka: Prezydent deklaruje weto w sprawie aborcji, koalicja szuka planu B