Będzie komisja

Sejm powołał komisję śledczą do wyjaśnienia tzw. afery hazardowej. Za jej przyjęciem opowiedziało się 424 posłów, przeciwko było 3, od głosu wstrzymało się 12.

Aktualizacja: 05.11.2009 01:59 Publikacja: 04.11.2009 13:57

Będzie komisja

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Głosowało 439 posłów, a większość bezwzględna potrzebna do powołania komisji wynosiła 220 głosów.

Posłowie głosowali nad uchwałą o powołaniu komisji śledczej przedstawioną przez klub PO. W trakcie środowych głosowań przyjęto jedną poprawkę autorstwa klubu PiS i jedną klubu Lewicy.

Sejm poparł poprawkę Lewicy, która zakłada, że do zakresu prac komisji należeć będzie zbadanie legalności działań posłów i senatorów uczestniczących w pracach nad nowelizacjami ustawy o grach i zakładach wzajemnych.

Zapis proponowany wcześniej przez PO zakładał, że komisja będzie badać działania posłów uczestniczących w opracowaniu nowelizacji ustawy hazardowej. Między PO a klubami opozycji trwał spór, czy na podstawie takiego zapisu będzie możliwe wezwanie jako świadka przed komisję śledczą m.in. byłego szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego.

Posłowie poparli także poprawkę PiS, która powoduje, że zakres prac komisji poszerzono o zbadanie działań instytucji państwowych w związku z tzw. przeciekiem o postępowaniu CBA w sprawie prac nad zmianami w ustawie hazardowej.

Pozostałe poprawki i wnioski mniejszości zostały odrzucone.

Przyjęta uchwała przewiduje, że sejmowi śledczy zbadają prace nad tzw. ustawą hazardową w czasie rządów SLD, PiS i PO, w zakresie automatów o niskich wygranych i wideoloterii. Raport z prac komisji śledczej ma powstać do 28 lutego 2010 r.

W skład komisji ma wejść siedmiu posłów: trzech z PO, dwóch z PiS i po jednym z PSL i Lewicy. Do czwartku do godz. 12.00 mogą być zgłaszane marszałkowi Sejmu kandydatury posłów, którzy mają pracować w komisji; do wieczora zaś kluby będą miały czas na przedstawianie ewentualnych zastrzeżeń do tych kandydatur.

Jak wynika z dotychczasowych zapowiedzi kandydatami klubu PO mają być: Sławomir Neumann, Jarosław Urbaniak i Mirosław Sekuła. Klub PiS - jak powiedział we wtorek PAP jego rzecznik Mariusz Błaszczak - nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie. W mediach w tym kontekście padają nazwiska Zbigniewa Wassermanna i Beaty Kempy. Klub Lewicy ma zgłosić Bartosza Arłukowicza. Kandydatem PSL jest zaś Franciszek Stefaniuk.

Według zapowiedzi marszałka Bronisława Komorowskiego, głosowanie nad wyborem składu osobowego komisji planowane jest na piątek rano, a o godz. 14.30 tego dnia zwołane miałoby być pierwsze posiedzenie komisji.

Głosowało 439 posłów, a większość bezwzględna potrzebna do powołania komisji wynosiła 220 głosów.

Posłowie głosowali nad uchwałą o powołaniu komisji śledczej przedstawioną przez klub PO. W trakcie środowych głosowań przyjęto jedną poprawkę autorstwa klubu PiS i jedną klubu Lewicy.

Pozostało 87% artykułu
Kraj
Kolejne ludzkie szczątki na terenie jednostki wojskowej w Rembertowie
Kraj
Załamanie pogody w weekend. Miejscami burze i grad
sądownictwo
Sąd Najwyższy ratuje Ewę Wrzosek. Prokurator może bezkarnie wynosić informacje ze śledztwa
Kraj
Znaleziono szczątki kilkudziesięciu osób. To ofiary zbrodni niemieckich
Kraj
Ćwiek-Świdecka: Nauczyciele pytają MEN, po co ta cała hucpa z prekonsultacjami?
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej