W uroczystości brali udział gospodarze miasta, przedstawiciel MSZ Federacji Rosyjskiej, konsul generalny RP w Irkucku Marek Zieliński oraz Jacek Pałkiewicz. Odczytano list z gratulacjami od gubernatora Kamczackiego Kraju Wladymira Iljuchina.

Odsłonięcie tablicy było możliwe dzięki wyprawie, jaką dla uczczenia pamięci Polaków, którzy odkrywali Syberię, zorganizował latem 2013 roku Jacek Pałkiewicz. – Mam satysfakcję, że w 150. rocznicę powstania styczniowego przyczyniłem się do przypomnienia jednego z bohaterów, którzy tworzyli historię Polski i Rosji – mówi Pałkiewicz. – Misja zrodziła się też jako przeciwwaga dla historycznej nieufności między naszymi krajami i nawiązywała do dewizy polskiego Związku Sybiraków: „Pamięć zmarłym – żyjącym pojednanie".

Podczas uroczystości w Pietropawłowsku Pałkiewicz wręczył też zwycięzcy multimedialnego konkursu na temat zasług Dybowskiego bilet lotniczy w ramach wycieczki do Polski zapewnionej przez Narodowe Centrum Kultury.

Benedykt Dybowski, profesor Uniwersytetu Lwowskiego i Szkoły Głównej Warszawskiej, za działalność konspiracyjną został w 1864 r. skazany na 12 lat zesłania. W rok po powrocie do kraju dobrowolnie wyjechał na Kamczatkę, gdzie przez sześć lat pracował jako lekarz okręgowy. Prowadził także badania naukowe. Wraz z Janem Czerskim, Aleksandrem Czekanowskim, Karolem Bohdanowiczem, Wiktorem Godlewskim i wieloma innymi, którzy pozostawili po sobie trwałe ślady uwiecznione m.in. w nazwach geograficznych, wniósł pionierski wkład w oswojenie dziewiczych zauralskich terytoriów.

„Rzeczpospolita" jest patronem medialnym działań wypraw Jacka Pałkiewicza.