– Rozesłałam esemesy do znajomych – opowiada Dorota Piasecka, studentka Uniwersytetu Warszawskiego i stypendystka Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (FDNT). – Jesteśmy dobrze zorganizowani, więc po chwili w akademiku, w którym mieszkam, pojawiło się 20 osób i do 6 rano przygotowaliśmy kilkanaście transparentów z hasłami: „Subito santo", „Czekałeś na nas – przyszliśmy do Ciebie" czy „Młodzi dla papieża" – wspomina.
Gitary i plac Piłsudskiego
Te transparenty to element akcji stypendystów, którą zorganizowali 14 stycznia tego roku – w dniu ogłoszenia daty beatyfikacji Jana Pawła II. Papież Benedykt XVI podpisał wówczas dekret o cudzie za wstawiennictwem papieża Polaka. Młodzi ludzie swoją inicjatywę ochrzcili kryptonimem „Beata", a w jej ramach spotkali się na wieczornych czuwaniach dziękczynnych za dekret beatyfikacyjny w kilkunastu miastach w całej Polsce.
– To był niezwykły moment – wspomina czuwanie Dawid Małkowicz, student prawa i podopieczny FDNT. – Po wyjściu z archikatedry warszawskiej nie rozeszliśmy się do domów. Przez wiele godzin graliśmy na gitarach i śpiewaliśmy pieśni na placu Piłsudskiego, chociaż nikt tego wcześniej nie planował – opowiada „Rz".
Beatyfikacyjna Iskra Miłosierdzia
Stypendystów nie mogło też zabraknąć w dniu beatyfikacji. Postanowili nawiązać do słów Ojca Świętego, które wygłosił w sierpniu 2002 roku podczas konsekracji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Namawiał wtedy, by „przekazywać światu ogień miłosierdzia". Młodzi postanowili więc, że za pomocą specjalnych lampionów będą przekazywać płomień przywieziony z łagiewnickiego sanktuarium do instytucji oraz kościołów. Beatyfikacyjna Iskra Miłosierdzia trafiła między innymi do przedstawicieli władz państwowych i lokalnych, przytułków dla bezdomnych, domów opieki, więzień, szpitali w całym kraju. Lampiony mały przypominać mieszkańcom i podopiecznym tych placówek o Bożym Miłosierdziu, o którym wielokrotnie mówił Jan Paweł II.
Katechezy, rekolekcje i recytacje
Młodzi, którzy ucząc się i studiując, korzystają ze wsparcia FDNT, przyznają, że ważnym elementem ich w życiu jest formacja duchowa. Organizują się we wszystkich dużych miastach, tworzą grupy akademickie.