Na zakończenie wizyty ad limina papież spotkał się w piątek ze wszystkimi biskupami z Polski w Sali Klementyńskiej. W przesłaniu skierowanym do hierarchów wyrażał uznanie dla Kościoła w Polsce. Wzywał też do nawrócenia duszpasterskiego i troski o rodziny oraz ubogich. Apelował również o jedność między biskupami.
- Jedność pasterzy w wierze, w miłości, w nauczaniu i trosce o dobro wspólne wiernych jest punktem odniesienia dla całej wspólnoty kościelnej i dla każdego, kto szuka pewnej orientacji w codziennym podążaniu drogami Pana – mówił papież. - Nikt i nic niech nie wprowadza podziałów między wami, drodzy bracia – dodawał.
Odnosząc się do sytuacji rodzin w Polsce papież mówił, by w sytuacji gdy wiele małżeństw się rozpada, duszpasterze szczególną uwagę zwracali na przygotowanie do małżeństwa. -Trzeba postawić sobie pytanie, w jaki sposób pomóc rodzinom żyć i docenić zarówno chwile radości, jak i chwile bólu i słabości – mówił. - Niech rodziny zawsze znajdą w duszpasterzach wsparcie autentycznych ojców i przewodników duchowych, którzy będą je chronili przed zagrożeniami negatywnych ideologii i pomagali stawać się silnymi Bogiem i Jego miłością.
Franciszek wzywał również księży do ożywienia ducha misyjnego. Przypomniał słowa Jana Pawła II, który wskazał, że styl życia kapłanów ma być bliski poziomowi rodzin uboższych. - W posłudze kapłańskiej światło świadectwa mogłoby być przyćmione lub „ukryte pod korcem", jeśli zabrakłoby ducha misyjnego, chęci „wyjścia" w nieustannie ponawianym nawróceniu misyjnym, żeby szukać – także na peryferiach – i iść do tych, którzy oczekują na Dobrą Nowinę Chrystusa – apelował Franciszek.
W końcowej części przesłania do biskupów papież zauważał, że w Polsce jest bardzo dużo osób biednych, bezdomnych, bezrobotnych oraz wielodzietnych rodzin, które nie mają dostatecznych środków do życia. - Bądźcie blisko nich! Wiem jak dużo czyni w tej dziedzinie Kościół w Polsce, okazując wielką hojność nie tylko w ojczyźnie, ale także w innych krajach świata. Dziękuję wam i waszym wspólnotom za to dzieło – mówił Franciszek i dodawał, by nie zapominać także o tych, którzy wyjechali z Polski i wybrali życie na emigracji. - Ich rosnąca liczba oraz ich potrzeby wymagają być może większej uwagi ze strony Konferencji Episkopatu. Towarzyszcie im z odpowiednią troską duszpasterską, aby mogli zachować wiarę i tradycje religijne narodu polskiego – stwierdził.