Polscy biskupi coraz bliżej stworzenia komisji do spraw pedofilii w Kościele

Hierarchowie polskiego Kościoła chcą, by temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych w Polsce zbadał zespół interdyscyplinarny. To jedna z ważniejszych decyzji sprawie powołania komisji, która zapadła na zakończonym w środę zebraniu biskupów w Lidzbarku Warmińskim.

Aktualizacja: 16.06.2023 07:51 Publikacja: 16.06.2023 03:00

Posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski

Posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

– Zgadzamy się co do tego, że tylko wyniki całościowych i interdyscyplinarnych badań mogą pomóc Kościołowi w skuteczniejszym przeciwdziałaniu przemocy seksualnej oraz reagowaniu na nią, a także udzielaniu pomocy osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym – mówi „Rz” abp Wojciech Polak, prymas Polski, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, który tworzy koncepcję zespołu.

Czytaj więcej

Raport "Rzeczpospolitej" ws. pedofilii w Kościele: Dojście do prawdy musi być przejrzyste

Polski Kościół: Powstaje koncepcja komisji ds. pedofilii

– Od marca, gdy zapadła decyzja o tym, że taki organ ma zostać powołany, pracowaliśmy dość intensywnie – mówi abp Polak. – Przedstawiłem biskupom analizę pracy podobnych komisji, które powstały w USA, Niemczech, Australii, Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii i Portugalii. Skupiliśmy się m.in. na tym, jaka była metodologia ich pracy. Taka analiza pomoże nam wybrać odpowiedni do warunków polskich sposób pracy – wyjaśnia abp Polak.

Biskupi zdecydowali też, że do zespołu pracującego nad koncepcją komisji powołają abp. Grzegorza Rysia (historyka), bp. Jana Kopca (archiwistę) oraz bp. Ryszarda Kasynę (prawnika kanonistę). Prócz tego prymas został upoważniony do tego, by rozpocząć rozmowy z przełożonymi wyższych zakonów żeńskich i męskich, by także one włączyły się w prace zmierzające do utworzenia komisji.

– Chodzi o to, by badania nie dotyczyły tylko diecezji, ale także prowincji zakonnych, które również pracują z dziećmi i młodzieżą – mówi nam metropolita gnieźnieński. – Zakony są przecież także częścią Kościoła w Polsce – dodaje.

Inne ustalenie to zakres czasowy badań. Hierarchowie zdecydowali, że datą początkową będzie rok 1945, końcową moment powstania komisji.

Czytaj więcej

Pedofilia w Kościele. Prymas po publikacji "Rzeczpospolitej": Pragnę przeprosić

Kiedy komisja ds. pedofilii w polskim Kościele zostanie powołana?

Kiedy zostanie powołana? – Trudno powiedzieć. Potrzebujemy czasu, by wypracować dobrą koncepcję, którą biskupi zaaprobują – mówi abp Polak i dodaje, że np. biskupom francuskim prace koncepcyjne zajęły rok. – Nie wiem, czy my w Polsce będziemy pracować nad tym krócej czy dłużej. Wiem za to, że musimy ten proces przygotować dobrze – wyjaśnia, zwracając przy tym uwagę, że same ramy czasowe przyszłych badań wymuszają wypracowanie odpowiednich metod pracy. – Inaczej przecież będą wyglądały prace dotyczące okresu 1945–1989, a inaczej po tej dacie. W pierwszym przypadku mamy akta w IPN, które pomogą nam zrobić kwerendy w naszych archiwach. Po 1989 dostępu do żadnych materiałów nie ma – stwierdza.

Prace nad komisją do spraw wyjaśnienia przypadków pedofilii w Kościele w Polsce to m.in. wynik ostatnich publikacji „Rz”. Pod koniec ub. roku opublikowaliśmy historie księży, którzy krzywdzili dzieci. Pokazaliśmy, jak w tych konkretnych przypadkach reagowali kardynałowie Karol Wojtyła, Stefan Wyszyński czy Józef Glemp. Z kolei w maju opublikowaliśmy obszerny raport dotyczący przypadków wykorzystywania seksualnego wraz z listą 121 przypadków, którymi zajmowały się władze PRL.

– To, co zrobiliście, jest bardzo ważne. Wasza kwerenda umożliwia podjęcie konkretnych działań – mówił kilka dni temu w rozmowie z „Rz” abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. – Myślę tu o dwóch wymiarach tych działań. Pierwszy to próba dotarcia do pokrzywdzonych z przeprosinami i pytaniem o to, czy i w jakim zakresie można im pomóc. To jest najważniejsze i kluczowe. Drugi wymiar jest związany z komisją, której powstanie zaproponował na marcowym posiedzeniu Episkopatu Polski ksiądz prymas, a biskupi przystali na to, by podjąć prace zmierzające do jej utworzenia – uzupełnił, dodając, że jego zdaniem powstanie komisji jest ostatnią szansą na to, by Kościół odzyskał wiarygodność.

– Zgadzamy się co do tego, że tylko wyniki całościowych i interdyscyplinarnych badań mogą pomóc Kościołowi w skuteczniejszym przeciwdziałaniu przemocy seksualnej oraz reagowaniu na nią, a także udzielaniu pomocy osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym – mówi „Rz” abp Wojciech Polak, prymas Polski, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, który tworzy koncepcję zespołu.

Polski Kościół: Powstaje koncepcja komisji ds. pedofilii

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kościół
Ofiary pedofilii w Kościele mówią „dość”. Żądają zawieszenia szefa polskiego Episkopatu
Kościół
Konferencja naukowa „Prawo i Kościół”
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Analiza decyzji kard. Kazimierza Nycza w głośnej sprawie
Kościół
Nie żyje ks. Roman Kneblewski. Słynący z kontrowersji duchowny miał 72 lata
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Watykan zajmie się katolicką wspólnotą spod Warszawy
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?