Parafia przeprasza. "Każda palma przyjmuje wodę święconą"

Parafia na warszawskim Grochowie przeprosiła za słowa o tym, że palma kupiona przed bramami świątyni „nie przyjmuje wody święconej".

Aktualizacja: 25.03.2018 11:15 Publikacja: 25.03.2018 10:59

W Niedzielę Palmową można święcić wszystkie palmy

W Niedzielę Palmową można święcić wszystkie palmy

Foto: www.facebook.pl

"Wszystkie palmy przyjmują wodę święconą, a zatem z radością będziemy je święcić" – poinformowała parafia w dzisiejszych ogłoszeniach.

Przypadająca w tym roku 25 marca Niedziela Palmowa rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. W kościołach święci się palmy, symbole "drzewa życia" i zwycięstwa.

Poświęcone palmy wierni przechowują aż do Środy Popielcowej, kiedy zgodnie ze zwyczajem powinny zostać spalone.

Palmy wierni robią sami, kupują w kościele, sklepie lub u ulicznych sprzedawców. Proboszcz z Grochowa ostrzegał jednak, by nie kupować ich przed bramami świątyni, bo "nie przyjmuje wody święconej", a sprzedający je handlarze "w ramach ludzkiej naiwności kręcą swój biznes".

Ogłoszenie proboszcza wywołało burzę w internecie. "Proboszcz dba o to, aby dukaty trafiały do właściwej sakiewki, a farbowane lisy rozgrzeszenia nie dostaną" – pisała jedna z internautek.

Inna pytała: "Ciekawe czy ksiądz poświęci palemkę zrobioną przez dziecko z rodzicami w domu, albo w szkole na technice? Jak to mówią moi uczniowie ....żal".

Do ogłoszenia odnieśli się też Dominikanie ze Służewa: "Uwaga! Naszą służewską wodę święconą przyjmują wszystkie palmy, niezależnie od swojej proweniencji" – napisali na swoim profilu na Facebooku.

Po krytyce parafia z Grochowa wycofała się ze słów proboszcza: "Drodzy parafianie jest sprawą oczywistą, że wszystkie palmy przyjmują wodę święconą, a zatem z radością będziemy je święcić. Wszystkich urażonych informacją z poprzedniej niedzieli bardzo przepraszamy" – usłyszeli wierni w ogłoszeniach na niedzielę.

Kościół
Wybór nowego papieża w rękach młodych. Relacja z konklawe
Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?
Kościół
Ks. Andrzej Kobyliński: Franciszek, tak jak kraje Globalnego Południa, bardziej sympatyzował z Moskwą niż z Kijowem
Kościół
Kto po Franciszku? Giełda nazwisk ruszyła na dobre
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem