W najbliższych dniach znów co najmniej ćwierć miliona pielgrzymów będzie zmierzać pieszo do Częstochowy. Od kilkunastu lat ich liczba jest podobna. Zdecydowana większość to ludzie młodzi.
Modlitwa bez rodziców
- Jesteśmy społeczeństwem religijnie stabilnym. Zmiany w religijności są niewielkie, również wśród młodzieży. W ciągu ostatnich 20 lat w deklaracjach wiary i religijności nie ma zmian - wyjaśnia socjolog dr Tadeusz Szawiel z Uniwersytetu Warszawskiego.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego ogłosił niedawno, że w niedzielnych mszach św. regularnie uczestniczy 40 proc. polskich katolików. Czyli z niewielkimi wahaniami tylu co w ostatnich kilku latach. Na podstawie tych danych na pewno nie da się wysnuć tezy o pustoszeniu kościołów.
Liczba pielgrzymów zmierzających właśnie na Jasną Górę, by dojść przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny 15 sierpnia, tylko potwierdza, że religijność nie słabnie.
- W Polsce jest bardzo silna tradycja pielgrzymowania na Jasną Górę - podkreśla dr Szawiel. - Jej podtrzymaniu sprzyja fakt, że mimo wielu zmian nie uległy u nas osłabieniu lokalne więzi społeczne.