Kupiłem mieszkanie od dewelopera, ale nie podpisałem jeszcze aktu notarialnego. Osób, które tak jak ja nie mają aktu notarialnego, jest znacznie więcej. Naszym budynkiem zarządza deweloper. Niedawno, powołując się na uchwałę mieszkańców, obciążył wszystkich kosztami zatrudnienia stróża. Czy postąpił zgodnie z prawem?
Odpowiada Monika Góralczuk, prawnik, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy:
W obrocie nieruchomościami deweloperzy stosują różne rodzaje i typy umów. W zależności od ich rodzaju i formy mogą one wywoływać różne skutki prawne. Z reguły w umowie deweloperskiej deweloper zobowiązuje się do wybudowania budynku mieszkalnego, a następnie ustanowienia w tym budynku odrębnej własności lokali; zobowiązuje się również do przeniesienia tego prawa na drugą stronę umowy.
Najpierw więc deweloper zawiera umowę przedwstępną, w której strony zobowiązują się do zawarcia umowy rozporządzającej, przenoszącej własność nieruchomości.
Pierwsza z nich, czyli umowa przedwstępna, nie ustanawia jeszcze prawa własności lokalu, lecz na jej podstawie można dochodzić zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu. Pod warunkiem jednak, że sporządzono ją w formie aktu notarialnego, a wynikające z niej roszczenie zostało wpisane do księgi wieczystej nieruchomości. Dopiero zawarcie umowy rozporządzającej przenosi na nabywcę lokalu jego własność i na podstawie tej umowy w dziale II księgi wieczystej założonej dla nieruchomości lokalowej wpisywany jest jako właściciel nabywca lokalu. Czytelnik nie zawarł zaś jeszcze wspomnianej umowy rozporządzającej, ale jedynie przedwstępną.