Ze specjalnego poradnika przygotowanego wspólnie przez te dwie instytucje można się dowiedzieć, jak prawidłowo i na jakich zasadach przekroczyć granicę z Ukrainą, ile kosztuje bilet w metrze w Kijowie, jakie są zasady podróżowania pociągami lub samochodami po Ukrainie.
Przykładowo warto wiedzieć, że zgodnie z ukraińskimi prawem wszyscy podróżujący samochodem muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, czyli tak jak w Polsce. O ile jednak u nas dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy to 0,2 promila, o tyle na Ukrainie nie ma żadnego dopuszczalnego limitu. Innymi słowy, kierowca musi być czysty jak łza.
Z poradnika można się dowiedzieć, że przy przekraczaniu granicy każdy cudzoziemiec otrzymuje tzw. dokument migracyjny (rejestracyjny, tzw. migracijna kartoczka). Na jego podstawie można przybywać przez 90 dni legalnie na terytorium Ukrainy.
Na dwóch egzemplarzach tego dokumentu należy drukowanymi literami wpisać swoje imię i nazwisko, serię i numer paszportu, płeć, datę urodzenia, środek transportu/numer lotu, cel podróży (np. turystyka) oraz adres hotelu lub osoby, u której będziemy nocować. Jeden uzupełniony egzemplarz oddajemy celnikowi, drugi egzemplarz musimy mieć zawsze ze sobą w razie kontroli aż do wyjazdu.
Poradnik przypomina także o potrzebie zadbania o ubezpieczenie zdrowotne. Na Ukrainie nie obowiązuje bowiem Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Mogą to być jedynie polisy Państwowej Asekuracyjnej Spółki Akcyjnej Ukrinmedstach lub wydane przez firmy, które z nią mają podpisaną umowę. Wszystkie ubezpieczenia można wykupić na granicy czy lotnisku.