Kolejne pytania do Sądu Najwyższego o sankcję kredytu darmowego

Obok wielkiej fali spraw frankowych od kilkunastu miesięcy narasta fala spraw o stosowanie sankcji kredytu darmowego.

Publikacja: 06.05.2025 16:22

Kolejne pytania do Sądu Najwyższego o sankcję kredytu darmowego

Foto: Adobe Stock

Sprawy o sankcję kredytu darmowego nabierają znaczenia, o czym świadczyć może liczba wytoczonych takich powództw, sięgająca na koniec 2024 r. blisko 15 tys.

Sankcja kredytu darmowego

Sankcja kredytu darmowego polega na tym, że sądowe orzeczenie stwierdza, iż bank nie dopełnił ustawowych obowiązków, zwłaszcza informacyjnych, wobec kredytobiorcy, i pozwala mu domagać się zwrotu zapłaconych odsetek i prowizji i spłacać tylko kwotę kredytu.

Przed kilkoma dniami w innej sprawie rzecznik generalna TSUE Laila Medina wydała opinię, że sąd krajowy nie jest zobowiązany do badania z urzędu (własnej inicjatywy) nieuczciwego charakteru umowy cesji roszczeń konsumenta na spółkę kupującą takie roszczenia. Jeśli tę opinię zaakceptuje w wyroku TSUE (a tak jest najczęściej), to będzie to zachęta dla tego rynku roszczeń, gdyż kontrola sądowa tych cesji zmniejszyłaby szansę na wygraną. Ale rzecznik nie wypowiedziała się wyraźnie, czy konsument może zbyć przysługujące mu takie roszczenie na rzecz spółki je skupującej. Z drugiej strony są prawnicy uznający, że tę kwestię rozstrzygnął SN w uchwale z 6 kwietnia 2018 r., (sygn. akt III CZP 114/17). Szerzej w „Rzeczpospolitej”, „Handel roszczeniami kredytobiorców. Ważny głos z TSUE”.

Rozbieżności przy wykładni ustawy i linia orzecznicza 

Tymczasem do Sądu Najwyższego poznański sąd okręgowy w osobie sędziego Tomasza Żaka skierował pięć pytań dotyczących stosowania sankcji darmowego kredytu.

SO rozpatrywał apelację banku od niekorzystnego dla niego wyroku sądu rejonowego zasądzającego od konsumenta na rzecz nabywcy roszczenia na podstawie owej sankcji darmowego kredytu

SO pyta SN m.in, czy sąd rozpoznający taką sprawę ma obowiązek zbadania wszystkich przyczyn uzasadniających zastosowanie sankcji kredytu darmowego, również tych niewymienionych przez kredytobiorcę w pisemnym oświadczeniu?

Ale także: kiedy wygasa uprawnienie konsumenta do złożenia pisemnego oświadczenia o skorzystaniu z tej sankcji, zgodnie z art. 45 ust 5 ustawy o kredycie konsumenckim, czy po upływie roku od wykonania umowy przez kredytodawcę (bank, firmę pożyczkową), czy też od dnia wykonania umowy przez obie strony, tj. i kredytodawcę, i kredytobiorcę?

Kolejne pytanie jest o to, czy w sytuacji, gdy roczna stopa oprocentowania oraz całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta zostały błędnie wyliczone i podane w umowie kredytu, to takie uchybienie stanowi podstawę do zastosowania sankcji kredytu darmowego?

Czytaj więcej

Przybywa pozwów o darmowy kredyt. Będzie ich jeszcze więcej?

– Mimo rosnącej liczby takich spraw w sądach dopiero kształtuje się linia orzecznicza, co spowodowane jest rozbieżnościami w zakresie wykładni ustawy. Największe wątpliwości wzbudza praktyka banków polegająca na kredytowaniu pozaodsetkowych kosztów kredytu, w tym prowizji, które mocno oddziałuje na obowiązki informacyjne ciążące na bankach, co następnie rzutuje na koszcie kredytu i jego rozliczeniach. Problematyczne jest również określenie, od kiedy należy liczyć roczny termin dający możliwość skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Te zagadnienia wymagają ujednolicenia. Natomiast w zakresie pytania pierwszego sądy powinny w maksymalny sposób objąć konsumentów ochroną prawną, wskazując im występujące w umowach wady prawe – ocenia Wojciech Bochenek, radca prawny.

Sygn. akt: III CZP 15/25

Opinia dla „Rzeczpospolitej”

Marcin Szymński, adwokat w kancelarii Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy

Pytania skierowane do SN dotyczą umów o kredyt konsumencki relatywnie niższy aniżeli większość kredytów hipotecznych, tym niemniej umów takich jest dużo. Pytania skierowane do SN zmierzają do wyjaśnienia, czy przepisy ustawy o kredycie konsumenckim interpretować należy w sposób, w jaki zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE interpretowane są przepisy kodeksu cywilnego dotyczące ochrony konsumentów. W szczególności dotyczą obowiązku zbadania z urzędu przez sąd, czy umowa o kredyt konsumencki nie jest obarczona wadami uzasadniającymi zastosowanie sankcji kredytu darmowego. Jest to istotne, gdyż konsumenci często nie znają prawa w stopniu umożliwiającym im powołanie się na chroniące ich przepisy. Aktywne działanie sądu jest więc często niezbędne dla zapewnienia im ochrony.

Sprawy o sankcję kredytu darmowego nabierają znaczenia, o czym świadczyć może liczba wytoczonych takich powództw, sięgająca na koniec 2024 r. blisko 15 tys.

Sankcja kredytu darmowego

Pozostało jeszcze 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku