Cement, pióra, muszle w kawie i herbacie. Niepokojące wyniki kontroli

Ponad połowa skontrolowanych sklepów specjalistycznych oferowała kawy, herbaty i herbatki o niewłaściwej jakości - informuje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Kontrolerzy znaleźli w nich niepokojące zanieczyszczenia.

Publikacja: 28.08.2024 10:28

Cement, pióra, muszle w kawie i herbacie. Niepokojące wyniki kontroli

Foto: Adobe Stock

dgk

W I kwartale 2024 r. skontrolowano 91 sklepów w całej Polsce, kwestionując jakość towarów w 54 punktach sprzedaży (59,3%). Podczas kontroli inspektorzy  skupili się na kawach, herbatach oraz herbatkach owocowych i ziołowych sprzedawanych luzem.  Sprawdzili również towary sprzedawane w opakowaniach producenta, które akurat były dostępne w sklepach.

Napar ze śmieciami

Sporo zastrzeżeń kontrolerzy mieli do cech fizykochemicznych sprzedawanych produktów. Pod tym kątem zbadano 190 partii i  w 16 partiach (8,4%) były nieprawidłowości. Przeprowadzone badania laboratoryjne wykazały obecność zanieczyszczeń, np. muszli ślimaków, kamyków, fragmentów plastiku, gałązek, cementu, piór ptasich,  barwników niedopuszczonych do stosowania w herbatach, np. E 102 tatrazyny, E 104 żółcieni chinolinowej, E 123 amarantu. 

W niektórych kawach wykryto niezadeklarowany składnik niebędący zanieczyszczeniem, a mianowicie w kawie oznakowanej jako 100-procentowa robusta, wykryto ziarna arabiki. Były też przypadki  podmiany asortymentowej – zamiast deklarowanej czarnej jagody i borówki, w składzie wykryto aronię.

Błędy w oznakowaniu kaw i herbat

Najwięcej było błędów o oznakowaniu produktów – zakwestionowano 167 partii z 325  skontrolowanych (51,4%). W tym zakresie produkty sprzedawane luzem miały najgorsze wyniki. Na 266 partii takich produktów nieprawidłowości stwierdzono w 55,3%, a w przypadku produktów opakowanych odsetek nieprawidłowości wyniósł 33,9%.

Stwierdzono m. in.:

- brak obowiązkowych informacji, w tym wykazu składników, dostępnych bezpośrednio dla konsumentów w miejscu sprzedaży,

- bezpodstawne nazywanie produktu herbatą, w przypadku gdy do produkcji nie zostały użyte liści krzewu Camelia sinensis (herbata chińska),

- brak informacji o rodzaju herbaty (czarna, zielona).

- brak informacji w nazwie produktu o jego postaci lub przetworzeniu jakiemu został poddany wyrób, np. ziarnista, palona, mielona.

- obecność w wykazie składników niedopuszczonego do stosowania w herbatach barwnika.

Dwukrotnie stwierdzono również sprzedaż towaru po upłynięciu daty minimalnej trwałości określonej przez producenta.

Inspektorzy IJHARS wydali 36 decyzji administracyjnych nakładających kary pieniężne. W 9 przypadkach odstąpili od wymierzenia kary pieniężnej ze względu na niską szkodliwość czynu. Dodatkowo nałożyli 11 mandatów karnych oraz wydali 49 zaleceń pokontrolnych.

Czytaj więcej

Niepokojące wyniki kontroli kebabów w Polsce. Kary na ponad 60 tys. zł

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kawy lub herbaty

Jak informuje IJHARS, sprzedawca produktów luzem jest zobowiązany podać informacje dotyczące m. in. ich nazwy i składu. Nazwa produktu powinna być uzupełniona o opis dotyczący jego cech charakterystycznych, np. mielona, ziarnista, czarna, zielona itp. Jeśli producent nie stosuje liści krzewu Camelia sinensis nie może nazywać swojego wyrobu herbatą i taka nazwa nie może pojawiać się w sklepie.

Skład produktu powinien odzwierciedlać składniki faktycznie znajdujące się w produkcie, użyte do jego przygotowania wymienione w kolejności malejącej w momencie użycia. Towar nie może być sprzedawany po upływie daty minimalnej trwałości określonej przez producenta.

W I kwartale 2024 r. skontrolowano 91 sklepów w całej Polsce, kwestionując jakość towarów w 54 punktach sprzedaży (59,3%). Podczas kontroli inspektorzy  skupili się na kawach, herbatach oraz herbatkach owocowych i ziołowych sprzedawanych luzem.  Sprawdzili również towary sprzedawane w opakowaniach producenta, które akurat były dostępne w sklepach.

Napar ze śmieciami

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Myśliwi nie chcą okresowych badań. A rząd szykuje ograniczenie polowań
Prawo karne
Prof. Matczak o zatrzymaniu Ryszarda Czarneckiego: Władza lubi pokazać siłę
Płace
Biznes rozczarowany po zaskakującej decyzji rządu. Związkowcy zadowoleni
Sądy i trybunały
Ostre oświadczenie I Prezes SN. Małgorzata Manowska oburzona planami rządu
Zawody prawnicze
Prezydent wręczy nominacje pozostawionym na lodzie absolwentom KSSiP
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne