Pandemia niewątpliwie wpłynęła na rynek e-commerce w Polsce. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Izbę Gospodarki Elektronicznej, aż 23 proc. respondentów w trakcie pandemii zaczęło robić zakupy przez internet w większej ilości niż dotychczas. Tym bardziej jest istotne, aby wiedzieć, że w stosunku do niektórych produktów, prawa konsumenta są ograniczone lub nawet wyłączone.
Produkty spożywcze w sieci
W trakcie pandemii z internetowej formy kupowania żywności zaczęło korzystać wielu użytkowników. Z perspektywy konsumenta produkty spożywcze i przemysłowe są traktowanie w ten sam sposób jak inne produkty, zatem konsument ma prawo odstąpić od umowy sprzedaży produktów spożywczych zawartej przez internet w ciągu 14 dni i zażądać zwrotu pieniędzy, bez podawania przyczyny. Wyjątek od powyższej zasady będzie obejmować szybko psującą się żywność lub z krótkim terminem przydatności (np. kajzerkę, która wysuszy się następnego dnia czy świeże, niepasteryzowane mleko), a także żywność wykonaną na specjalne zamówienie konsumenta (np. czekoladki z logo firmy). Odstępstwo dotyczy również rzeczy dostarczonej w zapieczętowanym opakowaniu, której po otwarciu nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu (np. otwarta oliwa z oliwek). Regulacje te zawiera art. 38a ustawy o prawach konsumenta z 30 maja 2014 r. (tekst jedn. DzU z 2020, poz. 287).
Czytaj więcej
Konsumenci dokonujący zakupów online mają różne możliwości postępowania, w przypadku gdy zakup z jakiegoś powodu im nie odpowiada.
Kodeks cywilny chroni konsumentów, więc gdy otrzymają oni żywność niezdatną do spożycia (np. spleśniały przecier pomidorowy), wówczas mają prawo do reklamacji z tytułu rękojmi. Konsument w takiej sytuacji przede wszystkim może żądać wymiany produktu. W przypadku żywności ciężko wyobrazić sobie wnioskowanie o usunięcie wady.
Konsument może reklamować towar z tytułu rękojmi, gdy stwierdzi jego wadę przed upływem dwóch lat od wydania mu rzeczy, sytuacja ta będzie odnosiła się zatem także do żywności posiadającej długi termin przydatności.