Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. wakacji kredytowych

W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, wprowadzającą wakacje kredytowe. Ustawa przedłuża też obowiązywanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października.

Publikacja: 14.07.2022 11:37

Prezydent RP Andrzej Duda podczas podpisania ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznoś

Prezydent RP Andrzej Duda podczas podpisania ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom

Foto: PAP/Radek Pietruszka

- Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom powstała w trudnych czasach. Wzbudziła wiele dyskusji, ale podkreślam, że ten projekt znalazł poparcie większości - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Jak wyjaśnił skorzystanie z wakacji kredytowych oznacza odroczenie rat kapitałowych i odsetek na określony ustawą okres. - Nie oznacza to zwolnienia z kredytu - zaznaczył. - W obecnej sytuacji to zawieszenie daje możliwość podjęcia decyzji finansowych w gospodarstwie domowym - dodał.

Okres wejścia w życie ustawy to 14 dni. - Termin podpisana jest szybki, bo chciałem, aby weszła ona w życie przed początkiem sierpnia - wskazał Andrzej Duda.

Jeśli ustawa zostanie jeszcze dzisiaj opublikowana w Dzienniku Ustaw, to wnioski o wakacje kredytowe będzie można składać od 29 lipca (piątek). Pojawiły się w związku z tym pytania, czy konsumenci będą mieli tylko ten jeden dzień na złożenie wniosku o niepłacenie sierpniowej raty i ewentualnie weekend (30 i 31 lipca), czy też dłuższy, np. cały sierpień?

Ustawa mówi, że z dniem doręczenia kredytodawcy (bankowi) wniosku o wakacje kredytowe spłata kredytu zostaje zawieszona na okres w nim wskazany. A wniosek o zawieszenie spłaty kredytu konsument składa w postaci papierowej albo elektronicznej za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej. Jak pisze na łamach "Rzeczpospolitej" Marek Domagalski, wydaje się, że nic nie szkodzi, by go wysłać także w weekend i by dotarł do banku jeszcze w lipcu. Ale nad wnioskiem trzeba trochę popracować. Tym bardziej że banki będą sprawdzać dostępnymi środkami, czy nie służy wyłudzeniu wakacji.

– Przepisy nie wskazują wprost, co się dzieje, gdy wniosek o wakacje kredytowe zostanie złożony w trakcie miesiąca, w tym wypadku w sierpniu. Wydaje się, że rata za ten miesiąc powinna zostać zawieszona, tylko jeśli wniosek zostanie złożony przed terminem jej płatności wynikającym z harmonogramu spłat, np. jeżeli jest to 10 sierpnia, to przed tym dniem. Decydujące znaczenie będą miały procedury poszczególnych banków – ocenia dr Adam Puchalski, radca prawny w Kancelarii Rymarz Zdort.

Czytaj więcej

Mało czasu na wniosek o wakacje kredytowe

 Wakacje kredytowe polegać będą na tym, że od 1 sierpnia 2022 r. kredytobiorca-konsument będzie mógł wystąpić o odłożenie spłat czterech rat do końca tego roku, a w 2023 r. po jednej racie w każdym kwartale. W tym czasie nie będzie musiał spłacać kapitału, ale opłaty z tytułu ubezpieczeń powiązanych z tą umową będzie obowiązany uiścić.

Zawieszenie spłaty kredytu przysługuje tylko w stosunku do jednej umowy zawartej w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych – stanowi ustawa. Możliwość tę ograniczono tylko do kredytów w złotówkach.

Z wakacji kredytowych będą więc mogli korzystać kredytobiorcy zaciągający je na mieszkania, domy, ale także przebudowę domu. Ale już nie przeznaczone na mieszkania do wynajęcia. Ale właściciel kilku mieszkań, w tym na wynajem, będzie mógł skorzystać z wakacji na kredyt na mieszkanie, w którym mieszka.

Wniosek musi zawierać oświadczenie konsumenta, że dotyczy nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, złożony pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Wniosek może być złożony w postaci papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.

Kredytodawca (bank) w terminie 21 dni potwierdza otrzymanie wniosku i wskazuje okres, na który została zawieszona spłata kredytu, oraz wysokość opłat z tytułu ubezpieczeń. Ale brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu.

Okres zawieszenia spłaty kredytu nie będzie traktowany jako okres kredytowania i ulega on, jak też inne terminy przewidziane w umowie , przedłużeniu, o czas zawieszenia spłaty.

Z wakacji kredytowych mogą korzystać konsumenci niezależnie, czy umowę kredytu zawarli przed czy po 22 lipca 2017 r. (data wejścia w życie innej ustawy – o kredycie hipotecznym).

Z wakacji nie może jednak skorzystać zupełnie nowy kredytobiorca ani ten, który go już z spłacił, gdyż kredyt korzystający z wakacji musi być zaciągnięty przed 1 lipca 2022 r., a do spłaty musi być jeszcze co najmniej sześć rat.

Czytaj więcej

Nadchodzą wakacje kredytowe. Będą jednak pewne ograniczenia

- Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom powstała w trudnych czasach. Wzbudziła wiele dyskusji, ale podkreślam, że ten projekt znalazł poparcie większości - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Jak wyjaśnił skorzystanie z wakacji kredytowych oznacza odroczenie rat kapitałowych i odsetek na określony ustawą okres. - Nie oznacza to zwolnienia z kredytu - zaznaczył. - W obecnej sytuacji to zawieszenie daje możliwość podjęcia decyzji finansowych w gospodarstwie domowym - dodał.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami