Do rejestru klauzul niedozwolonych, który prowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, trafiły w październiku trzy postanowienia, które w swoich wzorcach umów stosowała firma deweloperska Nestin Polska sp. z o.o. w Katowicach.
Oto brzmienie tych postanowień:
1. „W przypadku wzrostu cen usług budowlanych lub materiałów budowlanych deweloperowi przysługuje prawo do waloryzacji kwot pozostających do zapłaty. Deweloper pisemnie powiadomi kupującego o zmianie ceny oraz wartości rat pozostających do zapłaty. W takim przypadku kupującemu przysługuje prawo odstąpienia od umowy na zasadach określonych w § 8 ust. 1. Jeżeli w wyniku waloryzacji kwot cena, o której mowa w § 5 ust. 1 wzrośnie co najmniej o 10 proc., kupującemu przysługuje prawo odstąpienia od umowy, a deweloper zwróci kupującemu wszystkie dotychczas wpłacone kwoty”.
2. „Deweloper nie ponosi odpowiedzialności za wady budynku w przypadku wystąpienia wad jakichkolwiek elementów, które nie były objęte umową, bądź nie były wykonane lub dostarczone przez dewelopera”.
3. „Kupujący oświadcza, że uprawnienie, o którym mowa w § 10 ust. 1 wykonywać będzie na swoje wyłączne ryzyko i w tym zakresie deweloper jest zwolniony z jakiejkolwiek odpowiedzialności za ewentualnie powstałe szkody”. Do rejestru klauzul niedozwolonych wpisywane są postanowienia umowne uznane za niedozwolone prawomocnym wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od tego momentu żadna firma nie ma prawa stosować ich w obrocie z konsumentami.