Inne biura podróży mogą ogłosić bankructwo

Przed końcem roku mogą pojawić się kolejne wnioski o upadłość biur podróży - przewidują analitycy jednej z wywiadowni gospodarczych

Publikacja: 30.09.2010 17:25

Inne biura podróży mogą ogłosić bankructwo

Foto: copyright PhotoXpress.com

Obecne upadłości biur podróży w Polsce ([link=http://www.rp.pl/artykul/17,535825-Biuro-splajtowalo--Turysci-utkneli-w-kurortach-.html]Selectours[/link],[link=http://www.rp.pl/artykul/17,542763-Orbis--Travel-jest-bankrutem.html]Orbis Travel[/link], czy wcześniej [link=http://www.rp.pl/artykul/9135,335822-Upadlo-biuro-podrozy-Kopernik.html]Kopernik[/link]) są efektem problemów z regulowaniem zobowiązań finansowych, które w branży turystycznej stały się normą.

[b] Analitycy wywiadowni gospodarczej Euler Hermes Collections przeprowadzili tzw. rating czyli ocenę stopnia płynności finansowej w sektorze usług turystycznych.[/b]

Aż w 76 proc. polskich biur podróży, oznaczonych ratingiem od „CCC” do „C”, występują opóźnienia w płatnościach zobowiązań wobec dostawców.

Działające w Polsce biura podróży są pod tym względem na szarym końcu - w większości innych branż opóźnionych jest przeciętnie 25 proc. wszystkich płatności, a więc trzykrotnie mniej.

2 proc. polskich biur podróży z kondycją ocenioną w skali ratingu „C” jest obecnie na granicy utraty płynności finansowej - wynika z ratingu.

Skala problemów w branży turystycznej może być większa, jeśli uwzględni się fakt, że blisko 20 proc. biur podróży działa na rynku zbyt krótko, żeby miarodajnie ocenić ich wiarygodność płatniczą.

Żadnych powodów do narzekań nie mają kontrahenci jedynie 4 proc. biur podróży (oznaczonych ratingiem „BB” i „B”), które nie opóźniają swoich płatności (wobec przewoźników, właścicieli miejsc noclegowych i innych dostawców towarów lub usług).

[ramka][i] [b]Komentuje Tomasz Starus, dyrektor Biura Oceny Ryzyka w Euler Hermes[/b][/i]

Działalność biur podróży obarczona jest ogromnym ryzykiem. Z jednej strony zagraża im ryzyko walutowe, z drugiej – ich wyniki są silnie uzależnione od bieżącej koniunktury gospodarczej, m.in. spadek dynamiki PKB, wzrost bezrobocia – nie sprzyjają turystyce zagranicznej.

Działalność w branży turystyki zorganizowanej jest również niezwykle wrażliwa na wszelkie zaskakujące zjawiska pogodowe, a tych w tym roku było niemało. Jeśli dodamy do tego grożący w najbliższym czasie biurom podróży wzrost stawek za ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to widać, że w branży turystycznej mamy do czynienia z prawdziwym kryzysem.

Nie dziwi więc wniosek o upadłość złożony przez Orbis Travel. Należy się również spodziewać, że nie jest to ostatnie biuro podróży, które upadnie w bieżącym roku[/ramka]

[ramka][b][link=http://www.rzeczpospolita.pl/pliki/samorzady/analiza.pdf]Zobacz ocenę sytuacji finansowej polskich biur podróży na podstawie danych z wywiadowni gospodarczej Euler Hermes Collections - rating na wrzesień 2010 r.[/link][/b][/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo