Trzeba spełnić wymagania określone w przepisach, przygotować poprawny pod względem formalnym wniosek. Do tego z możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej mogą skorzystać tylko te osoby, które w tarapaty popadły nie ze swojej winy (np. straciły pracę, ciężko zachorowały). A to oznacza, że jeśli ktoś zaciągając kredyt wiedział o tym, że nie będzie w stanie go spłacić – z możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej z pewnością nie skorzysta.
Tylko niewypłacalni
Wniosek o upadłość konsumencką może złożyć jedynie osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, która jest niewypłacalna. Taką jest zaś ta, która nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, np. nie spłaca kredytu. Przy czym, co istotne, powinna być dłużnikiem więcej niż jednego wierzyciela (czyli w praktyce zalegać ze spłatą więcej niż jednego kredytu).
Wniosek z załącznikami
Sam wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym, w wydziale upadłościowym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika. Musi on zawierać określone informacje (w tym aktualny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników, podanie miejsca, w którym się majątek dłużnika znajduje, uwzględniać spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty, a także listę zabezpieczeń dokonanych przez wierzycieli na majątku dłużnika wraz z datami ich ustanowienia).
Konieczne będzie też oświadczenie o spłatach wierzytelności lub innych długów dokonanych w terminie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Dłużnik musi przygotować również spis podmiotów zobowiązanych majątkowo wobec niego wraz z adresami, z określeniem wierzytelności, daty ich powstania i terminów zapłaty. Potrzebny będzie również wykaz tytułów egzekucyjnych oraz tytułów wykonawczych wystawionych przeciwko dłużnikowi.
Na tym nie koniec. Dłużnik musi przygotować jeszcze inne informacje, w tym o postępowaniach dotyczących ustanowienia na jego majątku hipotek, zastawów, zastawów rejestrowych i zastawów skarbowych oraz innych obciążeń podlegających wpisowi w księdze wieczystej lub w rejestrach, jak też o prowadzonych innych postępowaniach sądowych lub administracyjnych dotyczących jego majątku.