Ogłoszenie upadłości konsumenckiej będzie łatwiejsze

Jeśli dłużnik dogada się z bankiem, będzie mógł zachować mieszkanie. Niższe będą też koszty postępowania.

Aktualizacja: 31.07.2013 09:50 Publikacja: 31.07.2013 08:22

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej będzie łatwiejsze

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej będzie łatwiejsze

Foto: www.sxc.hu

Z możliwości ogłoszenia upadłości do tej pory skorzystało w Polsce zaledwie 76 osób, choć wprowadzono ją do prawa upadłościowego i naprawczego już w 2009 r. Wniosków złożono w tym czasie aż 2324, ale nie wszyscy chętni spełnili surowe warunki określone w przepisach.

Układ z wierzycielami

– Chcemy udrożnić te procedury, bo głównym celem upadłości konsumenckiej jest oddłużenie, danie drugiej szansy – podkreśla adwokat Patryk Filipiak, jeden z ekspertów zespołu ds. nowelizacji prawa upadłościowego i naprawczego przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Dlatego w pakiecie dużej nowelizacji prawa upadłościowego znalazły się także propozycje dotyczące upadłości konsumenckiej.

Jedna z ważniejszych zmian to stworzenie możliwości zachowania mieszkania. Dziś upadający musi się godzić na oddanie całego majątku.

– Proponujemy wprowadzenie możliwości zawarcia układu z wierzycielami także w upadłości konsumenckiej – mówi sędzia Cezary Zalewski, również członek ministerialnego zespołu. Dziś układ jest możliwy tylko, gdy upada przedsiębiorca.

Dzięki tej zmianie konsument będzie mógł zachować nie tylko mieszkanie, ale także inny istotny dla niego składnik majątku – jeśli zgodzą się na to wierzyciele. Osoba fizyczna nie będzie więc miała pewności w chwili składania wniosku, że mieszkanie zachowa. – Chyba że wcześniej porozumie się w tej sprawie np. z bankiem – zaznacza sędzia Zalewski.

Mecenas Filipiak przekonuje, że bankom może się często opłacać zawarcie takiego porozumienia. – Przykładowo, gdy w związku ze zmianą kursu walut sprzedaż mieszkania nie pokrywa kredytu. Pozostawienie go konsumentowi może oznaczać, że spłata całości lub znacznej części jednak nastąpi – wskazuje.

Koszty i wina

Złagodzone będą też same wymogi wobec konsumenta. Wystarczy, by był zadłużony u jednego wierzyciela. Dziś musi mieć co najmniej dwóch.

Niższe mają być także koszty samego postępowania.

– Mogą się zamknąć w 3 tys. zł. Dziś w Warszawie wynoszą czasem ok. 10 tys. zł – mówi sędzia Zalewski.

Będzie też możliwość wykładania tych środków tymczasowo przez Skarb Państwa. Dziś wniosek o ogłoszenie upadłości oddala się, gdy osoba, której dotyczy, nie ma wystarczających środków na pokrycie kosztów.

– Reguła ta nie będzie dotyczyć osób fizycznych – zapowiada sędzia Zalewski. Twierdzi, że w wyjątkowych wypadkach koszty będą mogły być umorzone.

Mec. Filipiak podkreśla, że sądy często uwzględniają wniosek takiej osoby o zwolnienie z kosztów, ale już sam wniosek o ogłoszenie upadłości muszą oddalić z powodu braku majątku – bo tak nakazują im przepisy.

Zmiana dotyczy też winy. Dziś upadłość jest możliwa tylko, gdy niewypłacalność powstała na skutek okoliczności wyjątkowych i niezależnych od dłużnika. W przyszłości nie będzie możliwa tylko wówczas, gdy dłużnik stworzył lub zwiększał swoje zadłużenie umyślnie bądź na skutek rażącego niedbalstwa. Zwykłe niedbalstwo nie będzie przeszkodą.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Opinia:

Lech Obara, radca prawny działający Pro Bono

Obecna ustawa nie działa dobrze, pozytywnie należy więc ocenić, że jest przygotowywana zmiana. Każdemu należy się druga szansa. Bardzo ważna jest kwestia możliwości zachowania mieszkania. Żeby móc rozpocząć nowe życie, konieczne jest bowiem zapewnienie minimum egzystencji. Obawiam się jednak, że pozostawienie tej kwestii do decyzji wierzycielom nie jest zmianą wystarczającą. Zwykły człowiek w starciu z tak dużą instytucją jak np. bank nie ma szans. Lepiej byłoby pozostawić decyzję co do mieszkania sądowi.

Z możliwości ogłoszenia upadłości do tej pory skorzystało w Polsce zaledwie 76 osób, choć wprowadzono ją do prawa upadłościowego i naprawczego już w 2009 r. Wniosków złożono w tym czasie aż 2324, ale nie wszyscy chętni spełnili surowe warunki określone w przepisach.

Układ z wierzycielami

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem