Z możliwości ogłoszenia upadłości do tej pory skorzystało w Polsce zaledwie 76 osób, choć wprowadzono ją do prawa upadłościowego i naprawczego już w 2009 r. Wniosków złożono w tym czasie aż 2324, ale nie wszyscy chętni spełnili surowe warunki określone w przepisach.
Układ z wierzycielami
– Chcemy udrożnić te procedury, bo głównym celem upadłości konsumenckiej jest oddłużenie, danie drugiej szansy – podkreśla adwokat Patryk Filipiak, jeden z ekspertów zespołu ds. nowelizacji prawa upadłościowego i naprawczego przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Dlatego w pakiecie dużej nowelizacji prawa upadłościowego znalazły się także propozycje dotyczące upadłości konsumenckiej.
Jedna z ważniejszych zmian to stworzenie możliwości zachowania mieszkania. Dziś upadający musi się godzić na oddanie całego majątku.
– Proponujemy wprowadzenie możliwości zawarcia układu z wierzycielami także w upadłości konsumenckiej – mówi sędzia Cezary Zalewski, również członek ministerialnego zespołu. Dziś układ jest możliwy tylko, gdy upada przedsiębiorca.
Dzięki tej zmianie konsument będzie mógł zachować nie tylko mieszkanie, ale także inny istotny dla niego składnik majątku – jeśli zgodzą się na to wierzyciele. Osoba fizyczna nie będzie więc miała pewności w chwili składania wniosku, że mieszkanie zachowa. – Chyba że wcześniej porozumie się w tej sprawie np. z bankiem – zaznacza sędzia Zalewski.