Zamieszki w Egipcie sprawiły, że zarówno turyści, jak i biura podróży są w trudnej sytuacji. Ci pierwsi niekoniecznie chcą ryzykować wyjazd na wakacje w taki rejon. A biura muszą się liczyć z tym, że turyści zrezygnują z nadal organizowanych pobytów w Egipcie. Nikogo nie można bowiem zmusić, by gdzieś podjechał, nawet jeśli już wykupił wakacyjny pakiet.
W dodatku firmy świadczące usługi turystyczne muszą się liczyć ze zwrotem pieniędzy klientom, choć nie w każdym przypadku i nie zawsze w pełnej wysokości. Jeśli bowiem biuro podróży nie wycofuje się z organizacji wczasów, klient ma prawo odstąpić od umowy, i to nawet gdy wycieczkę wykupił kilka miesięcy temu. W takiej jednak sytuacji nie odzyska wszystkich pieniędzy.
Koszty biura podróży
– Rezygnując z wyjazdu, musimy ponieść dotychczasowe koszty. A jeśli decyzję podejmujemy na dzień przed wylotem, to te koszty mogą być bardzo wysokie – mówi Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Koszty te to wydatki biura podróży związane np. z rezerwacją miejsca w hotelu czy w samolocie.
Tomasz Konieczny, radca prawny i partner w Konieczny, Grzybowski, Polak Kancelaria Prawna, zaznacza, że przepisy ustawy o usługach turystycznych nie regulują przypadków, gdy to konsument postanawia zrezygnować z wyjazdu. Zasady te są określone w umowach o świadczenie usług turystycznych. Tomasz Konieczny podkreśla, że nie mogą one jednak przewidywać zbyt wygórowanych kar czy kwot odstępnego, a jedynie rzeczywiście poniesione koszty.