04:37
12.09.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 201
00:05
12.09.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:59
11.09.2022

Nikołenko: Rosja i tak przegra wojnę

Odnosząc się do wieczornych wydarzeń rzecznik MSZ Ukrainy, Ołeh Nikołenko, napisał w mediach społecznościowych, że Rosja uderzyła w ukraińską infrastrukturę krytyczną, celowo powodując powszechne przerwy w dostawach prądu. "To akt desperacji po ogromnych stratach Rosji i odwrocie ze wschodniej Ukrainy" - stwierdził rzecznik dodając, że Rosjanie "nawet ze swoją taktyką terrorystyczną są skazani na przegranie tej wojny".

23:54
11.09.2022

Po wycofaniu Rosjan z Iziumu walki w tym rejonie powoli wygasają

Do niedzieli z większych miast Ukraińcy wyzwolili Bałakliję i Kupiańsk, dochodząc do rzeki Oskoł, przecinającej region z północy na południe. Wydaje się, że rzeka może stać się kolejną linią frontu. 

Czytaj więcej

W cztery dni ukraińska armia odbiła więcej terenu, niż utraciła od kwietnia
23:26
11.09.2022

Tymoszenko: Zasilanie jest przywracane

Zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko podał, że dostawy energii elektrycznej wznowiono w obwodach sumskim, dniepropietrowskim i połtawskim. Dodał, że w obwodach sumskim i połtawskim wznowiono też dostawy wody.

22:54
11.09.2022

Opóźnienia w ruchu pociągów po rosyjskim ostrzale

W wyniku rosyjskiego ostrzału opóźniony jest ruch części pociągów na Ukrainie. Państwowe przedsiębiorstwo Ukrzaliznycia podało, że w niektórych rejonach przywrócono zasilanie.

22:32
11.09.2022

Ostrzał infrastruktury krytycznej w Charkowie

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku ostrzału obiektu infrastruktury w obwodzie charkowskim - poinformował zastępca szefa lokalnego oddziału Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Dodał, ża trwają poszukiwania drugiego pracownika, który był na miejscu w momencie ataku.

22:14
11.09.2022

Xi spotka się z Putinem

Po raz pierwszy od ponad dwóch lat prezydent Chin Xi Jinping uda się w podróż zagraniczną. Na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Samarkandzie w Uzbekistanie spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

21:53
11.09.2022

Ataki rakietowe na cele na Ukrainie

Ukraińskie dowództwo powietrzne "Wschód" podało, że wieczorem nieprzyjaciel przeprowadził atak rakietowy na cele w strefie odpowiedzialności tej jednostki. Przekazano, że z 11 wystrzelonych przez Rosjan pocisków manewrujących nad obwodem dniepropietrowskim zestrzelono 7.

21:30
11.09.2022

Zełenski komentuje przerwy w zasilaniu po rosyjskich atakach

Do ataków na obiekty infrastruktury odniósł się w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Całkowicie pozbawiono zasilania obwody charkowski i doniecki, częściowo - zaporoski, dniepropietrowski i sumski" - przekazał. Napisał, że "rosyjscy terroryści pozostają terrorystami i atakują infrastrukturę krytyczną", a nie cele wojskowe, ponieważ ich celem jest "pozostawienia ludzi bez światła i ciepła".

21:24
11.09.2022

Charków częściowo bez prądu i wody

Mer Charkowa Ihor Terechow poinformował, że wojska rosyjskie ostrzelały obiekt infrastruktury. Dodał, że w wyniku uderzenia w wielu częściach miasta nie ma prądu oraz wody, ponieważ nie działają pompy.

21:10
11.09.2022

Rosjanie uderzyli w infrastrukturę krytyczną w obwodzie charkowskim

Rada miasta Dergacze w obwodzie charkowskim podała, że teren gminy jest całkowicie pozbawiony energii elektrycznej po rosyjskim uderzeniu w obiekty infrastruktury krytycznej.

20:58
11.09.2022

Sztab Generalny Ukrainy: Rosjanie atakują z powietrza

Na terenie Ukrainy utrzymuje się zagrożenie atakami lotniczymi i rakietowymi - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według tego źródła, w niedzielę wojska rosyjskie przeprowadziły 16 ataków rakietowych oraz 3 naloty na cele na terenie Ukrainy.

20:30
11.09.2022

Przerwy w dostawach prądu po ostrzale w obwodzie dniepropietrowskim

Niektóre miasta i gminy obwodu pozostały bez prądu. Rosjanie uderzyli w infrastrukturę energetyczną - podał w mediach społecznościowych szef władz lokalnych Wałentyn Rezniczenko.

20:16
11.09.2022

Władze Ukrainy zaczynają głośno mówić o możliwości otwarcia lotnisk cywilnych

Minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow powiedział, że ponowne otwarcie lotnisk na Ukrainie nie jest czymś trudnym i zajmie tylko kilka tygodni. Podkreślił, że główną przeszkodą we wznowieniu lotów cywilnych jest bezpieczeństwo, a nie kwestie techniczne. Według niego pierwszym lotniskiem, które może wznowić pracę, będzie prawdopodobnie port lotniczy we Lwowie.

- Technicznie rzecz biorąc, otwarcie lotniska we Lwowie może być realizowane jako „inicjatywa zbożowa", przy której Ukraina ma gwarancje bezpieczeństwa od międzynarodowych partnerów i ONZ - powiedział Kubrakow.

Ukraińskie władze rozważają możliwość wznowienia pracy lotniska w Użhorodzie, którego pas startowy znajduje się 100 metrów od granicy ze Słowacją. Są plany, by lotnisko stało się portem międzynarodowym.

19:50
11.09.2022

Były ambasador w Kijowie: USA mogą zezwolić na transfer MiG-ów na Ukrainę

W wywiadzie dla Radia Wolna Europa John Herbst, były ambasador USA na Ukrainie, obecnie dyrektor Eurazjatyckiego Centrum Rady Atlantyckiej, ocenił, że początkowo polityka władz amerykańskich wobec konfliktu na Ukrainie była "nieśmiała", więc nie zdecydowano się na dostawy samolotów dla Kijowa. Jednak obecnie może się to zmienić.

- Myślę, że niedługo może nastąpić pozytywna decyzja w sprawie MiG-ów, dochodzą mnie takie słuchy. Myślę, że to dobry ruch - stwierdził. Dyplomata przypomniał, że ​​USA zmieniły już swoje stanowisko w sprawie broni, która wcześniej nie miała trafić na Ukrainę. Herbst jest pewien, że tak właśnie będzie i z posowieckimi samolotoami.

- To wzór, który widzieliśmy co chwilę: mówią nie, ponieważ się boją, a potem mówią tak - powiedział Herbst.

19:35
11.09.2022

Rozmowa prezydentów Francji i Rosji

Jednym z tematów rozmowy była sprawa Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

Czytaj więcej

Macron rozmawiał z Putinem. Przypomniał prezydentowi Rosji swoje żądania
19:02
11.09.2022

Ukraina przyznaje, że nie ma jeszcze recepty na rosyjskie lotnictwo dalekiego zasięgu

- Przypominamy wszystkim, że zagrożenie nigdzie nie zniknęło. To, że nasi żołnierze wyzwalają terytorium, to bardzo dobra wiadomość, ale do zwycięstwa jeszcze daleko, bo wróg będzie nas nieustannie terroryzował swoimi atakami rakietowymi. Niestety nie mamy jeszcze recepty na te samoloty (z których dokonywane są ataki rakietowe - red.), ale jestem przekonany, że później takie środki będą dostępne - powiedział Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych. 

18:42
11.09.2022

"Kolaboranci uciekają jeszcze szybciej, niż rosyjskie wojska"

Natalia Humeniuk, rzeczniczka południowego zgrupowania ukraińskiej armii stwierdziła, że kolaboranci z południa Ukrainy ewakuują się z okupowanych przez najeźdźców terytoriów jeszcze szybciej, niż rosyjskie wojska. - Oni nawet wyprzedzają wojska (rosyjskie - red.), które również są przez nas stopniowo wypierane. Bo (kolaboranci - red.) rozumieją, że wraz z powrotem władz ukraińskich na terytoria okupowane na pewno nie będą zadowoleni i że zostanie wydana absolutnie adekwatna ocena ich działań. Oni ewakuują się jako pierwsi - powiedziała.

18:31
11.09.2022

Ukraińcy zniszczyli rosyjską przeprawę przez Dniepr w okolicy Nowej Kachowki

Ukraińskie dowództwo operacyjne "Południe" poinformowało o rosyjskich stratach w pobliżu Nowej Kachowki w obwodzie chersońskim. "Potwierdzono straty przeciwnika w liczbie 35 okupantów, 5 jednostek pojazdów opancerzonych i moździerza kalibru 120. W rejonie Nowej Kachowki zniszczono skład amunicji i tymczasowy most na Dnieprze" - przekazało biuro prasowe.

18:15
11.09.2022

Atak rakietowy na obwód mikołajowski. Są ranni

W wyniku rosyjskiego ataku rakietami Ch-22 na miejscowość Bereznehuwate w obwodzie mikołajowski uszkodzone zostały dwa domy prywatne. 5 osób zostało rannych - poinformowało biuro prasowe Dowództwa Operacyjnego "Południe".

17:54
11.09.2022

Syniehubow: Ponad 40 wyzwolonych miejscowości w obwodzie charkowskim

Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow powiedział w wywiadzie, że na terenie obwodu ukraińskie wojska wyzwoliły ponad 40 miejscowości. -Wyzwoliliśmy znaczną część naszych terytoriów w rejonach czuhujewskim, kupiańskim i bałaklijskim - dodał. Przekazał, że ukraińskie wojska wkroczyły do ​​Kupiańska oraz że trwa wyzwalanie miejscowości położonych w pobliżu miasta Izium.

17:29
11.09.2022

Doniesienia o ostrzale miast w obwodzie donieckim

Szef obwodowej administracji donieckiej Pawło Kyryłenko podał, że po południu Rosjanie ostrzelali trzy miasta w regionie: Kramatorsk, Słowiańsk i Mykołajiwkę. Kyryłenko przekazał, że co najmniej jedna osoba została ranna.

17:07
11.09.2022

Doniesienia o ucieczce kolaboracyjnych władz Iziumia

Powołując się na byłego członka rady miasta Izium ukraińska agencja Ukrinform donosi, że szef kolaboracyjnych władz miejskich, który objął stanowisko po tym, jak kontrolę nad miastem na początku kwietnia całkowicie przejęli Rosjanie, uciekł wraz ze swymi współpracownikami jeszcze przed rozpoczęciem obecnej ofensywy ukraińskiej. Według tego źródła, prorosyjski mer przebywa na terenie Rosji.

16:41
11.09.2022

Ok. 350 tys. cywilów w obwodzie donieckim

- Ponad milion 200 tysięcy osób zostało ewakuowanych z terytorium obwodu, w którym w momencie rozpoczęcia inwazji wojsk rosyjskich na pełną skalę mieszkało stałe mieszkało milion 670 tysięcy osób. Według naszych obliczeń w regionie pozostaje 350-340 tys. osób – powiedział szef donieckiej administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

16:19
11.09.2022

Gen. Załużny o ofensywie w rejonie Charkowa

Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy odniósł się do ostatniego kontrataku wojsk ukraińskich na północnym wschodzie kraju.

Czytaj więcej

Ofensywa Ukrainy. Dowódca: Ukraińskie wojska zbliżają się do granicy z Rosją
15:56
11.09.2022

Ukraińcy chwalą się zdobytym rosyjskim dronem

Z fotografii publikowanych w mediach społecznościowych wynika, że ukraińscy żołnierze zdobyli rosyjski rozpoznawczy bezzałogowy statek powietrzny typu Orłan-10 wraz z dokumentacją. Według doniesień, do zdobycia sprzętu doszło w obwodzie charkowskim, gdzie w ostatnim czasie siły ukraińskie prowadzą kontrofensywę.

15:39
11.09.2022

Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 6,192 mln osób

10 września granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 27 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 28,1 tys. osób, a od 24 lutego - 4,411 mln osób.

15:23
11.09.2022

350 mld dolarów - wstępny koszt odbudowy Ukrainy

We wspólnym raporcie Banku Światowego, Komisji Europejskiej i ukraińskiego rządu koszty odbudowy Ukrainy oszacowano na 349 mld dolarów. Raport jest pierwszą kompleksową oceną zniszczeń na skutek tej wojny i stwarza podstawy dla planu sfinansowania odbudowy.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie. Wstępny koszt odbudowy zniszczeń
14:36
11.09.2022

Premier Szmyhal: Ukraina obroniła swój cywilizacyjny wybór i kontynuuje drogę na Zachód

- Głównym wnioskiem po 200 dniach tej krwawej wojny jest to, że Ukraina wygrała strategicznie - powiedział szef rządu.

Czytaj więcej

Szmyhal: Obroniliśmy swój cywilizacyjny wybór. Zmierzamy na Zachód
14:05
11.09.2022

Głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy: Wojska 50 km od granicy państwa

Walery Załużny głównodowodzący Sił Zbrojnych, pokazał zdjęcia z działń jednostek zaangażowanych w wyzwolenie terytoriów ukraińskich.

"Na froncie charkowskim posunęliśmy się militarnie nie tylko na południe i wschód, ale także na północ. Granica państwowa oddalona jest o 50 km" - napisał generał.

13:44
11.09.2022

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy: Rosjanie przeprowadzili atak rakietami dalekiego zasięgu

Jak podał Jurij Ihnat, bombowce dalekiego zasięgu Tu-22 M3 uderzyły z północy kraju  pociskami X-22, potem przeleciały w rejon okupowanego Krymu i zaatakowały południowe tereny z Półwyspu Tarchankuckiego.

Ihnat napisał że informacje te wymagają potwierdzenia, ale ostrzegł, że groźby ataków rakietowych nie minęły.

"To, że nasi żołnierze wyzwalają ziemię, to dobra wiadomość, ale daleko nam do zwycięstwa. Wróg będzie nadal terroryzował nas atakami rakietowymi" - napisał rzecznik.

13:09
11.09.2022

Siły Zbrojne Ukrainy zlikwidowały 70 rosyjskich czołgów przy użyciu dronów

Ukraińcy szacują ich wartość na 170 mln dolarów.

12:34
11.09.2022

Ukraińska obrona powietrzna zlikwidowała rosyjskie rakiety nad obwodem dniepropietrowskim

Informację przekazał na Telegramie szef Obwodowej Administracji Wojskowej Walenty Rezniczenko.

11:51
11.09.2022

Ukraińska flaga w kolejnej zdobytej miejscowości

Ukraińcy zdobyli miejscowość Czkałowskie w obwodzie charkowskim.

11:15
11.09.2022

Aerofłot zamierza przewieźć 40 mln pasażerów

— Musimy szukać nowych możliwości, w sytuacji, kiedy wiele przestrzeni powietrznych jest dla nas zamkniętych. Widzimy na przykład szansę na rozwój na Dalekim Wschodzie —  mówił we Władywostoku Siergiej Aleksandrowski, szef Grupy Aerofłot.

Czytaj więcej

Wojna? Jaka wojna! Aerofłot ma wielkie plany
11:01
11.09.2022

Instytut Studiów nad Wojną o postępach ukraińskiej kontrofensywy

" Siły ukraińskie prawdopodobnie zdobędą miasto Izium  - o ile już go nie zdobyły - w ciągu najbliższych 48 godzin, szacuje ISW. Wyzwolenie Izium byłoby najważniejszym osiągnięciem militarnym Ukrainy od czasu wygrania bitwy o Kijów w marcu, wyeliminowania rosyjskiego natarcia w północno-zachodnim obwodzie donieckim i eliminacji znacznej liczby rosyjskich żołnierzy" - oceniają eksperci z ISW.

Czytaj więcej

ISW: Ukraińskie sukcesy dokonują spustoszenia w przestrzeni informacyjnej Rosji
10:36
11.09.2022

Kadyrow zapowiada odzyskanie zdobytych przez Ukrainę miast

Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow powiedział, że wszystkie miasta pozostawione przez wojska rosyjskie w kierunku charkowskim operacji wojskowej zostaną "odzyskane".

Czeczen przyznaje też, że "nie rozumie dogłębnie", jaką strategię stosuje rosyjskie dowództwo, ale przekonuje, że "Rosja wygra", a siły wroga zostaną "pokonane siłą ducha naszych bojowników".

10:05
11.09.2022

Rosjanie i kolaboranci uciekają z Ługańska

Poinformował o tym w Telegramie szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Haidai.

Czytaj więcej

Rosjanie uciekają z Ługańska. Kilometrowe sznury aut
09:36
11.09.2022

Ukraina oczekuje, że Izrael potępi rosyjskie zbrodnie wojenne

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk powiedział podczas spotkania z członkiem izraelskiego Knesetu Nirem Barkatem, że Kijów oczekuje od państwa Izrael "bezkompromisowego, jasnego i jednoznacznego potępienia zbrodni wojennych popełnionych przez Federację Rosyjską w Ukrainie".

Stefanczuk podkreślił też konieczność zaostrzenia sankcji gospodarczych i finansowych wobec Rosji.

Nir Barkat - izraelski polityk, członek Knesetu, były burmistrz Jerozolimy, obecnie przebywa w Kijowie. To pierwszy izraelski polityk, który odwiedził Ukrainę po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji 24 lutego br.

09:07
11.09.2022

Sztab Generalny o aktualnych stratach Rosji

Według strony ukraińskiej zginęło 52 650 rosyjskich żołnierzy, zniszczono też m.in. ponad 1260 systemów artyleryjskich.

Sztab Generalny Ukrainy

08:29
11.09.2022

Toczą się ciężkie walki o Lisiczańsk, Siewierodonieck i Rubiżne

Portal TpyxaNews sugeruje, że Rosjanie próbują w ten sposób kupić czas dla okupantów na wywiezienie ich dobytku z Ługańska.

08:11
11.09.2022

Zełenski: Nie chcemy negocjować z terrorystami

Nie ma pewności, że strona rosyjska dotrzyma którejkolwiek ze składanych obietnic - powiedział prezydent Zełenski podczas dyskusji panelowej podczas dorocznego spotkania Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES).

Czytaj więcej

Zełenski: Chcemy zakończyć wojnę, ale okoliczności się zmieniły
07:41
11.09.2022

Zaporoska Elektrownia Atomowa. Zatrzymano pracę 6. bloku energetycznego

Energoatom poinformował, że prace 6. bloku zatrzymano o godz. 3.41 miejscowego czasu. Trwają przygotowania do schłodzenia reaktora.

"Aby zapobiec sytuacji awaryjnej na stacji, konieczne jest powstrzymanie raszystowskiego ostrzału linii komunikacyjnych Zaporoskiej elektrowni atomowej z systemem elektroenergetycznym i stworzenie wokół niej strefy zdemilitaryzowanej. Następnie możliwa będzie naprawa linii komunikacyjnej, aby zapewnić włączenie i dalszą bezpieczną eksploatację elektrowni" - czytamy na kanale agencji.

07:13
11.09.2022

Mapa aktualnej sytuacji na froncie ukraińsko-rosyjskim

Na żółto oznaczone są tereny pod kontrolą Ukrainy. Fiolet to obszary anektowane przez Rosję przed 24 lutego 2022. r. Czerwonym kolorem oznaczono terytoria zajęte po 24.02.2022.

Różowe obszary to tereny, na których Ukraina prowadzi działania kontrofensywne. 

07:07
11.09.2022

Były premier Szwecji: Do długoterminowego rozwoju zdolności obronnych Ukrainy potrzebna jest koalicja państw

Były premier Szwecji Carl Bildt powiedział na 17. Dorocznym Spotkaniu Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES), że ukraińskie gwarancje bezpieczeństwa może zapewnić koalicja państw, poprzez długoterminowe wsparcie zdolności obronnych Kijowa.

- Mówię o koalicji państw, które zobowiążą się pomagać Ukrainie w rozwijaniu niezbędnych zdolności obronnych przez długi czas. Dodałbym do tego pewne zobowiązania polityczne – porozumienia, aby pomóc Ukrainie w każdy możliwy sposób w przypadku naruszenia jej integralności terytorialnej – powiedział Bildt.

06:28
11.09.2022

Niemcy dostarczą Ukrainie kolejne Gepardy

Dostarczenie kolejnych 10 przeciwlotniczych dział samobieżnych Gepard "tak szybko jak to możliwe" zapowiedziała w Kijowie niemiecka minister obrony Annelena Baerbock.

06:07
11.09.2022

Sullivan: Ukraina powinna zdecydować, jak wyzwolić terytoria okupowane przez Rosję.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział, że siły zbrojne Ukrainy powinny samodzielnie decydować, kiedy i jak wyzwolić okupowane przez Rosję terytoria w obwodach donieckim i ługańskim oraz na Krymie.

Zwracając się do innych narodów podczas konferencji w sprawie strategii europejskiej w Jałcie (YES), Sullivan powiedział, że celem USA i ich sojuszników jest pomoc Ukrainie w osiągnięciu tych celów, zarówno w drodze negocjacji, jak i na polu bitwy.

06:00
11.09.2022

Siły ukraińskie zniszczyły rosyjskie składy amunicji i przeprawę promową w obwodzie chersońskim.

Południowe Dowództwo Operacyjne Ukrainy poinformowało o zniszczeniu składów amunicji w Chersoniu i wokół niego, a także przeprawy promowej w Nowej Chakowce.

W wyniku trwającej ukraińskiej kontrofensywy zniszczono osiem rosyjskich czołgów, 17 pojazdów, jedną haubicę Msta-B, jeden bezzałogowca Orlan-10. Zginęło 80 rosyjskich żołnierzy.

05:55
10.09.2022

Eksplozje w Dnieprze

Nocne alarmy przeciwlotnicze w Dnieprze, stolicy obwodu dniepropiotrowskiego. Doszło do 11 eksplozji, nie ma na razie informacji o ewentualnych poszkodowanych i zniszczeniach.

05:50
10.09.2022

Okupacyjne władze obwodu charkowskiego doradzają ewakuację

Wypłacają też mieszkańcom jednorazową zapomogę - 10 tys. rubli.

Czytaj więcej

Obwód charkowski. Okupacyjne władze radzą ewakuację i wypłacają po 10 tys. rubli
05:47
10.09.2022

Armia Putina w panice

Rosyjskie ministerstwo obrony  usiłuje przekonać, że paniczna ucieczka jego oddziałów jest misternym planem przegrupowania.

Czytaj więcej

Panika wśród Rosjan. Opuszczają okupowane miejscowości w Ukrainie
05:45
10.09.2022

Informacje z soboty

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 199