Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 200

"Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują wyzwalanie terytoriów okupowanych przez Rosję. Od początku września pod kontrolę Ukrainy wróciło ponad 3000 kilometrów kwadratowych" - oświadczył w mediach społecznościowych dowódca ukraińskiego wojska.

Gen. Wałerij Załużny przekazał, że ukraińska armia na kierunku charkowskim zaczęła posuwać się "nie tylko na południe i wschód, ale także na północ". "Do granicy państwowej jest 50 km" - podał głównodowodzący, odnosząc się do dystansu, jaki dzieli siły ukraińskie w obwodzie charkowskim od granicy z Rosją.

Czytaj więcej

Ukraińska ofensywa. Doniesienia z Ukrainy o wyzwoleniu strategicznego miasta

Generał opublikował fotografie, przedstawiające zdobytą amunicję oraz zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy dodając, że to "wyniki pracy kilku jednostek Sił Zbrojnych".

"Zdobycie potężnych fortyfikacji wojsk rosyjskich, które dumnie nazywali oni »Moskwa«, »Omsk« i »Piotr«, umożliwiło rozpoczęcie kontrataku na Bałakliję, Izium i Kupiańsk" - podkreślił dowódca armii Ukrainy.

Czytaj więcej

Ofensywa wojsk ukraińskich i przybycie "kadyrowców". Sztab Ukrainy o sytuacji na froncie

W sobotę rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podawał, że "generalnie w ostatnich dniach ponad tysiąc kilometrów kwadratowych ukraińskiego terytorium wyzwolono z rąk okupantów".

Wojska rosyjskie, które rozpoczęły inwazję na Ukrainę 24 lutego, zajęły Kupiańsk w obwodzie charkowskim w marcu. Zdaniem brytyjskiego wywiadu wojskowego, zdobycie Kupiańska przez siły Ukrainy byłoby "poważnym ciosem dla Rosji", ponieważ miejscowość ta leży na szlaku zaopatrzenia linii frontu w Donbasie.

W reakcji na ofensywę Ukrainy rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji gen. Igor Konaszenkow oświadczył, że wojska rosyjskie przegrupowują się z rejonów miasta Bałaklija i Izium w obwodzie charkowskim by wzmocnić pozycje w obwodzie donieckim.