Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 200

W komunikacie opublikowanym przez stronę francuską czytamy, że w rozmowie z Władimirem Putinem Emmanuel Macron potępił kontynuację rosyjskich operacji wojskowej na Ukrainie oraz przypomniał swe żądanie jak najszybszego ich zakończenia, a także rozpoczęcia negocjacji i przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Pałac Elizejski podał, że prezydent Francji po wcześniejszych rozmowach z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i szefem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej podkreślał podczas wymiany zdań z prezydentem Rosji konieczność zapewnienia bezpieczeństwa Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Macron "wspomniał, że rosyjska okupacja jest przyczyną zagrożeń, które dziś godzą w integralność elektrowni" - czytamy.

Czytaj więcej

Ofensywa Ukrainy. Dowódca: Ukraińskie wojska zbliżają się do granicy z Rosją

Według informacji przekazanych przez Paryż, prezydent Francji zwrócił się do przywódcy Rosji o wycofanie ciężkiej i lekkiej broni rosyjskiej z terenu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej oraz o przestrzeganie rekomendacji MAEA by zapewnić bezpieczeństwo na terenie siłowni.

Strona francuska przekazała, że w rozmowie prezydenci poruszyli także temat globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Macron "zwrócił uwagę, że europejskie sankcje (nałożone na Rosję - red.) nie dotyczą produktów rolniczych ani tych niezbędnych dla rolnictwa" - podano.

Prezydent Macron zwrócił się do prezydenta Putina o zapewnienie, aby porozumienie zawarte między Rosją, Ukrainą i Turcją pod nadzorem ONZ było realizowane w taki sposób, że eksportowane (z Ukrainy) zboże trafi do najbardziej potrzebujących.

Czytaj więcej

Putin: Zachód upada, przyszłość to Azja, Rosji izolować się nie da

W komunikacie czytamy, że Emmanuel Macron pozostanie w kontakcie z prezydentem Ukrainy i dyrektorem MAEA oraz że w najbliższych dniach ponownie porozmawia z Putinem, "aby można było osiągnąć porozumienie gwarantujące bezpieczeństwo Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej".

Rosyjska agencja Interfax podała, że rozmowa Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem odbyła się z inicjatywy strony francuskiej. Według służb prasowych Kremla, Putin i Macron przeprowadzili "szczegółową i szczerą wymianę poglądów na temat sytuacji na Ukrainie z naciskiem na zapewnienie bezpieczeństwa Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej". Wyrażono wzajemną gotowość do nieupolitycznionego oddziaływania na sytuację wokół elektrowni z udziałem MAEA - podał Kreml.

Według służb prasowych rosyjskiego prezydenta, Władimir Putin w rozmowie z Emmanuelem Macronem "podkreślił również, że ukraińskie siły bezpieczeństwa, używając broni dostarczonej przez państwa zachodnie, kontynuują masowe ostrzały infrastruktury cywilnej miast Donbasu, w wyniku czego cierpią cywile".