Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 196

Prezydent Rosji wygłosił swe uwagi na forum gospodarczym we Władywostoku. Władimir Putin oświadczył, że izolowanie Rosji jest niemożliwe i że Federacja Rosyjska przeciwstawi się próbom zepchnięcia jej przez państwa Zachodu z globalnej sceny. Dodał, że po tym, jak na Rosję Zachód nałożył daleko idące sankcje, jego kraj widzi więcej możliwości wejścia na rynek Bliskiego Wschodu oraz Iranu.

W odpowiedzi na trwającą od 24 lutego inwazję wojsk rosyjskich na Ukrainę, nazywaną przez Kreml "specjalną operacją wojskową", szereg państw i organizacji międzynarodowych nałożyło sankcje na Rosję, jej władze, rosyjskich oligarchów oraz rosyjskie przedsiębiorstwa. Zdaniem Moskwy, reakcja ta przypomina wypowiedzenie wojny.

Czytaj więcej

Morawiecki: Przynaglam do przekazania Ukrainie 9 mld euro

Podczas wystąpienia we Władywostoku Władimir Putin ocenił, że sankcje zastąpiły pandemię COVID-19 jako główne zagrożenie dla światowej gospodarki. - Mówię o gorączce sankcji Zachodu, z jego bezczelną, agresywną próbą narzucenia wzorów postępowania innym krajom, pozbawienia ich suwerenności i podporządkowania ich sobie - powiedział prezydent Rosji.

Putin przekonywał, że Zachód próbuje narzucić światu swoją wolę, ale że jego potęga słabnie, ponieważ centrum globalnego wzrostu znajduje się teraz w Azji.

- Nieodwracalne, a nawet tektoniczne zmiany zaszły w stosunkach międzynarodowych - ocenił. - Znacznie wzrosła rola dynamicznych, obiecujących krajów i regionów świata, przede wszystkim regionu Azji i Pacyfiku - podkreślił. Wśród gości forum we Władywostoku jest Li Zhanshu, przewodniczący Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, określany mianem trzeciej osoby w Komunistycznej Partii Chin.

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy na południu kraju. Ukraińcy odbili przyczółek Rosjan

Putin powiedział, że Chiny zapłacą Gazpromowi za gaz w walutach narodowych - połowę w rublach, połowę w juanach chińskich.

Prezydent Rosji przekonywał też, że gospodarka jego kraju radzi sobie z tym, co określił jako finansową i technologiczną agresję Zachodu. Przyznał przy tym, że w pewnych branżach i regionach występują problemy.