Tuż po konklawe, w czwartek i piątek, skazani byliśmy wyłącznie na domysły dotyczące tego, na czym będzie się chciał skupić papież Leon XIV, wyłapując pierwsze słowa i spekulacje dotyczące imienia, jakie przybrał nowy papież.
Dlaczego Leon XIV porównuje rozwój sztucznej inteligencji do rewolucji przemysłowej z XIX wieku?
Ale już w sobotę, podczas spotkania z kolegium kardynalskim, Robert Prevost sam przyznał, że przyjął imię Leon XIV, ponieważ uważa, że dzisiaj jesteśmy w podobnym momencie dziejowym, co w XIX wieku. Odwołał się do papieża Leona XIII, bo „w historycznej encyklice »Rerum novarum« poruszył kwestię społeczną w kontekście pierwszej wielkiej rewolucji przemysłowej”. Leon XIV uważa, że teraz „Kościół dzieli się z wszystkimi swoim dziedzictwem nauki społecznej, aby odpowiedzieć na kolejną rewolucję przemysłową i rozwój sztucznej inteligencji, które stawiają nowe wyzwania w zakresie obrony godności ludzkiej, sprawiedliwości i pracy”.
A zatem intuicja z czwartku, gdy pisałem o symbolice odwołania się do twórcy społecznego nauczania Kościoła, okazała się słuszna. Ale Leon XIV poszedł jeszcze dalej. Jego słowa świadczą o tym, że rozumie wielkie ryzyka związane z rozwojem technologicznym i możliwe konsekwencje sztucznej inteligencji.
Niektórzy mówią dziś, że dane to ropa naftowa XXI wieku, inni porównują sytuację zwykłych ludzi wobec wielkich koncernów technologicznych do sytuacji robotników wobec posiadaczy fabryk na początku rewolucji przemysłowej. Leon XIV, doskonale wykształcony ksiądz, matematyk, doktor prawa, który większość życia poświęcił na misje i pomoc potrzebującym, posiadający własne konto na platformie społecznościowej, zdaje się tę nową rzeczywistość doskonale rozumieć. Rewolucja przemysłowa pozwoliła wyciągnąć z biedy miliardy ludzi, radykalnie obniżyła śmiertelność niemowląt, doprowadziła do demokratyzacji i emancypacji kolejnych grup społecznych. Ale nim te pozytywne aspekty przyniosły korzyść masom, ujawniły się negatywne zjawiska, takie jak wyzysk, atomizacja społeczna, rozpad tradycyjnych więzi itp.