Aktualizacja: 21.12.2015 20:15 Publikacja: 21.12.2015 19:14
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Do zmian tych przepisów namawialiśmy na łamach „Rzeczpospolitej" wielokrotnie, a kwestię repatriacji podnieśliśmy w samym środku kampanii wyborczej na tyle skutecznie, że deklaracje szybkiego powrotu do tego tematu uzyskaliśmy zarówno od ówcześnie rządzących, jak i od opozycji. Mimo że po wyborach role się odwróciły, a może właśnie dzięki temu, sprawa została potraktowana absolutnie priorytetowo. I mamy tego pierwsze efekty.
Przedstawiony publicznie projekt znowelizowanego prawa o Karcie Polaka rozwiązuje wiele problemów, które stały za słabą efektywnością dotychczasowych przepisów. Po pierwsze, za statusem posiadacza tego dokumentu idą w końcu realne świadczenia materialne. Po drugie, dochodzi zniesienie płatności za złożenie wniosku (dotąd opłaty były iście zaporowe), zrefinansowanie kosztów przejazdu do Polski oraz edukacji językowej i zawodowej. Po trzecie, arcyważną zmianą jest skrócenie okresu oczekiwania na obywatelstwo do 12 miesięcy oraz wyjątkowy bonus, jaki stanowi możliwość podjęcia decyzji i przeprowadzenia procedury podczas pobytu w kraju nad Wisłą. Obowiązujący przepis o konieczności powrotu do miejsca zamieszkania i ustawienia się w kolejce do konsula wielu Polonusów skutecznie zniechęcał.
Sławomir Mentzen miał w tej kampanii bardzo efektowne wzloty, ale tuż przed metą zaczął potykać się o własne nog...
Trzecia już debata prezydencka TV Republika się nie udała, bo co za dużo, to niezdrowo. Niełatwo nawet wskazać t...
Friedrich Merz powtórzył w Warszawie, że temat reparacji jest zamknięty. A Polska nie zamierza naciskać. To wnio...
To symboliczne, że w dniu 80. rocznicy zakończenia – dzięki interwencji USA – wojny w Europie kardynałowie na gł...
Urzędujący od ćwierć wieku Władimir Putin oferuje rodakom pozorne poczucie bycia częścią potężnego imperium. I w...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas