Bogusław Chrabota

Bogusław Chrabota

Absolwent i doktorant Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1993 roku współtworzył telewizję Polsat. Długoletni komentator Tok FM i Radia PiN. Bloger. Autor książek, scenariuszy, publicysta prasowy i felietonista. Wykładowca akademicki. Członek Polskiego Towarzystwa Bluesowego.

Bogusław Chrabota: Co się kryje w duszach Bosaka i Mentzena

Obaj liderzy Konfederacji odwołują się do haseł wolności gospodarczej, wsparcia prywatnych przedsiębiorców, ograniczenia fiskalizmu, skończenia z najprymitywniejszymi formami transferów socjalnych etc. To ważne i niezagospodarowane hasła w polskiej polityce.

Borneo, piekło i niebo

Kto powiedział, że Sarawak jest dziki? Ani trochę. Dzika jest dżungla. Dzicy byli, powtarzam – byli, Dajakowie. Dziś już nie są.

Bogusław Chrabota: Święta raczej bez papieża Franciszka

Papież z Argentyny jest człowiekiem wiekowym. 17 grudnia zeszłego roku skończył 86 lat, przeżywając tym samym Jana Pawła II o rok.

Bogusław Chrabota: Bolesny deficyt wolności

Świat doskonale widzi, że w tej samej Polsce, która tak heroicznie pomaga Ukrainie, nie szanuje się wolnych mediów i niezawisłości sądownictwa.

Młodzi fascynują, starzy decydują

Wygląda to tak, jakby nasza fascynacja młodością, mediami społecznościowymi, pędem w kierunku nowych form rozrywki była tylko obrazem tego świata, który najbardziej rzuca się w oczy – bo charakteryzuje go dynamizm. Ale ten dynamizm to może tylko fasada, pod którą decydującą rolę odgrywa siła wieku i doświadczenia.

Bogusław Chrabota: Cywilizacje rodzą się i umierają

Starzejemy się jako Europa. Jako cywilizacja. To oczywiście smutne, ale nic w tym dziwnego.

Ken Jimbo: Inwazja na Tajwan jest możliwa

W wyliczeniach Pekinu niezaatakowanie Tajwanu może okazać się bardziej kosztowne niż inwazja na wyspę. Nie byłbym więc optymistą w tej kwestii – mówi Ken Jimbo, specjalista ds. bezpieczeństwa narodowego i polityki obronnej Japonii.

Bogusław Chrabota: Tokio bez wątpliwości w sprawie Ukrainy

Gest japońskiego premiera to dowód, że z perspektywy Tokio Ukraińcy walczą o wspólną i sprawiedliwą sprawę.

Bogusław Chrabota: Groźny byłby tylko wielki kryzys

Upadek Credit Suisse nie spowoduje światowego kryzysu. Byłaby to zbyt poważna skaza na systemie bankowości Szwajcarii, który stoi na straży całej niezwykle silnej gospodarki.

Akio Takahara: Dla Pekinu priorytetem jest utrzymanie reżimu

Każda przepowiednia na temat Chin okazuje się błędna. Jeśli dziś miałbym przedstawić prognozę na rok 2049, setną rocznicę ChRL, to wyobrażam sobie, że w sprawie Tajwanu sytuacja najprawdopodobniej pozostanie niezmieniona – mówi japoński politolog Akio Takahara.