Bogusław Chrabota

Bogusław Chrabota

Absolwent i doktorant Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1993 roku współtworzył telewizję Polsat. Długoletni komentator Tok FM i Radia PiN. Bloger. Autor książek, scenariuszy, publicysta prasowy i felietonista. Wykładowca akademicki. Członek Polskiego Towarzystwa Bluesowego.

Bogusław Chrabota: Nie zapominajmy o Białorusi

Okrutna wojna odwróciła oczy świata od Białorusi, a Łukaszenko stracił rolę pierwszego czarnego charakteru Europy na rzecz Putina. Niemniej my tu w Polsce nie możemy zapomnieć o bratnim narodzie białoruskim.

Bogusław Chrabota: Buldogi pod dywanem, czyli brak liderów

Zbadaliśmy społeczne poparcie dla potencjalnych następców Mateusza Morawieckiego i wylądowaliśmy na pustyni – a właściwie lider PiS wylądował.

Bogusław Chrabota: Ziobro na kolanach. Ogrywany przez Kaczyńskiego i Bąkiewicza

Ziobro czuje, że traci punkty i monopol. Daje się ograć z prawej strony, czego pewnie dotąd się nie spodziewał. Efekty widać w sondażach; Solidarna Polska ma mniej niż procent poparcia. Czy już rozumie, że wpadł w pułapkę, którą sam sobie zgotował?

Bogusław Chrabota: Studiować prawo, ale po co

Jak co roku pomaturalna młodzież szturmuje uniwersyteckie wydziały prawa. A ja od pewnego czasu zastanawiam się, po co. Z głupoty, oportunizmu, pazerności czy dla czystej intelektualnej przygody?

Bogusław Chrabota: Groza wojny nie mieści się w metaforze

Realny świat okazał się gorszy niż ten, w który wierzyłem.

Bogusław Chrabota: Katastrofa, anihilacja czy holokaust. Nadciąga wielka zmiana

Zastanawia ten nasz dziwny spokój, który jest cywilizacyjnym rewersem wojny w Ukrainie.

Zamach, który wstrząsnął światem

Wielka wojna światowa, dla której iskrą stał się zamach w Sarajewie, była efektem serii przypadków i niebywałego splotu niekompetencji, do jakich doszło w stolicy Bośni.

Bogusław Chrabota: Multietniczna Warszawa, całkiem nowa Polska

W dzisiejszej stolicy dawne etosy i toposy powoli przestają się liczyć. Podobnie jak tradycja, wiara przodków i kwestia narodowości.

Krzyżacy, wstęp do demitologizacji

W czym tkwiła siła Krzyżaków? W dyscyplinie na polu walki, wspartej żelaznymi i surowymi zasadami życia. Średniowieczne bitwy toczone były w większości dla łupów, zamieniały się w indywidualne starcia rycerzy, gdzie nie chodziło o zabicie, ale o pojmanie przeciwnika. Tylko wtedy mógł się on wykupić – mówi Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

Norymberga dla heroldów wojny

Ludzie podający się za rosyjskich dziennikarzy napędzają wojnę w Ukrainie. Są jej ideologami. Usprawiedliwiają zbrodnie i do nich nawołują. Po wojnie powinni być osądzeni i wykluczeni z kręgów cywilizowanego świata.