Bogusław Chrabota

Bogusław Chrabota

Absolwent i doktorant Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1993 roku współtworzył telewizję Polsat. Długoletni komentator Tok FM i Radia PiN. Bloger. Autor książek, scenariuszy, publicysta prasowy i felietonista. Wykładowca akademicki. Członek Polskiego Towarzystwa Bluesowego.

Bogusław Chrabota: Mariupol, nowa mitologia Ukrainy

Codziennie rano sprawdzam, czy Mariupol jeszcze walczy.

Bogusław Chrabota: Hejterzy w rękawiczkach

Polska stała się społeczeństwem wieloetnicznym i nic już tego nie zmieni. Szczucie na mniejszości to szkodzenie tej nowej Polsce.

Bogusław Chrabota: Putin przeciw Rosji

Maleńki przyczynek do wielkiego tematu, jakim jest postępująca erozja moskiewskiego mesjanizmu. Tym razem niejako na przekór intencjom sprawcą kryzysu jest sam Putin, który przez ostatnie dziesięciolecia kreował się na obrońcę Świętego Graala, zdeponowanego przez przodków pod kremlowskimi posadzkami.

Bogusław Chrabota: Czy poleci głowa za raty

Kryzys kredytowy może sprawić, że kwestia ponownego wyboru Adama Glapińskiego na stanowisko prezesa NBP stanie się nieaktualna.

Bogusław Chrabota: O wrogach wolności trzeba mówić głośno

"Gazeta Wyborcza", nasz bezpośredni konkurent, wieści na pierwszej kolumnie „Media mają trudniej" i przywołuje kolejny spadek Polski w rankingu wolności prasy. Tym razem z 64. na 66. miejsce; to bolesna degradacja o dwa miejsca w ciągu roku. Przed nami nie tylko Kosowo, Macedonia Północna i Czarnogóra, ale także – o zgrozo – Cypr, Mauritius i Papua-Nowa Gwinea. O tych ostatnich wiem niewiele, ale Cypr znam całkiem nieźle i nigdy, w związku z dramatem podziału wyspy na dwie części, nie był dla mnie wzorcem swobody debaty publicznej.

Bogusław Chrabota: Kreml kłamie o Polakach

Należy powtarzać to jak najgłośniej: Polacy wspierają wolną, niepodległą i integralną terytorialnie Ukrainę. O przejęciu jakichkolwiek ukraińskich terenów nie bredzą nad Wisłą nawet wariaci.

Bogusław Chrabota: Samobójstwo Ławrowa?

Na Kremlu króluje dziś najtępszy bełkot i poza nim nic się nie liczy. Geopolityka zamienia się w chaos.

Bogusław Chrabota: W obronie ekipy z Go Sportu

Frazesami o konieczności wyrzeczeń nikomu domu się nie ogrzeje. Dlatego potrzebna jest aktywność państwa. To ono wprowadza sankcje i ono winno wziąć na siebie dodatkowe obowiązki.

Bogusław Chrabota: Rosjanie zniknęli z Courchevel

W Courchevel w tym roku pustki. A jeszcze nie tak dawno Rosjanie tu rządzili. Oczywiście, nie przyjeżdżał tu każdy. Głównie ci, których stać na zakup domku na stokach alpejskiej doliny. Ceny nie w kij dmuchał, od kilku do kilkunastu milionów euro.

Bogusław Chrabota: Pekin nie zapomni Jermaka Timofiejewicza

Ta wielka, święta Rosja, której z takim zapałem strzeże przed zakusami Zachodu Władimir Władimirowicz Putin, nie jest ani tak święta, ani tak starożytna, jak się wydaje. Ani jakoś szczególnie integralna, ani niezniszczalna. Wisi na cienkim włosie imperialnej przemocy, ale sami Rosjanie wiedzą najlepiej, jak szybko się może rozsypać od lekkiego nawet powiewu wiatru.