Która spółka ma największą wartość na świecie? Pomogła sztuczna inteligencja

W rywalizacji dotyczącej kapitalizacji rynkowej Apple straciło swój prymat, choć w ubiegłym roku udało się koncernowi z Cuppertino zdetronizować Samsunga na rynku sprzedaży smartfonów. Wśród najwięcej wartych firm świata zyskują spółki technologiczne.

Publikacja: 21.01.2024 13:21

Microsoft zwiększył własną wartość rynkową o ponad bilion dolarów po włączeniu technologii OpenAI do

Microsoft zwiększył własną wartość rynkową o ponad bilion dolarów po włączeniu technologii OpenAI do swego pakietu oprogramowania biurowego

Foto: Shutterstock

Według danych London Stock Exchange Group, brytyjskiej firmy zajmującej się giełdą i informacjami finansowymi, numerem 1 został Microsoft, którego kapitalizacja rynkowa osiągnęła w połowie stycznia szczytową wartość 2,887 bln dolarów, natomiast Apple zmalała do 2,875 bln ze szczytowej 3,081 bln uzyskanej 14 grudnia.

Sztuczna inteligencja napędza wzrosty

W pierwszej dziesiątce najcenniejszych na świecie spółek znalazły się także Aramco (Saudi Arabian Oil Co), Alphabet, Amazon, Nvidia, Meta Platforms, Berkshire Hathaway, Tesla i Ely Lilly. Analitycy zwrócili uwagę na awans firm technologicznych, które postanowiły wykorzystywać sztuczną inteligencję (AI). Przypomnieli zmianę tendencji na początku nowego tysiąclecia, kiedy to firmy technologiczne i internetowe zaczęły wypierać producentów artykułów konsumpcyjnych i firmy finansowe z najwyższych miejsc w klasyfikacjach rynkowych.

Czytaj więcej

Porażka Microsoftu. Dzięki ChatGPT wyszukiwarka Bing miała pogrążyć Google

Microsoft zwiększył własną wartość rynkową o ponad bilion dolarów po włączeniu technologii OpenAI do swego pakietu oprogramowania biurowego, co wpłynęło na wzrost operacji przetwarzania danych w chmurze w drugim półroczu 2023. Jego wiodąca pozycja w wykorzystywaniu sztucznej inteligencji stworzyła takxe możliwość zakwestionowania dominacji Google w wyszukiwarce internetowej — uznał Reuters.

Apple ma z kolei problemy związane ze spadkiem popytu na swe wyroby, zwłaszcza na flagowy IPhone. Dotyczy to przede wszystkim Chin, najważniejszego rynku, który zbyt wolno ożywia się po okresie pandemii, a rośnie na nim konkurencja, zwłaszcza z lokalną firmą Huawei, co wpływa na udział rynkowy.

Apple najmocniejszy w smartfonach

Pocieszeniem dla giganta z Cupertino w Kalifornii powinien być z kolei powrót na pierwsze miejsce na świecie w sprzedaży smartfonów, po 13 latach przerwy. Według danych firmy badającej ten rynek, IDC, amerykańska firma osiągnęła w 2023 r. jako jedyna z trójki największych producentów wzrost sprzedaży o 3,7 proc. - Sprzedała ponad 234 mln smartfonów, zapewniając sobie 20,1 proc. udziału rynkowego — poinformowała Nabila Popal, dyrektorka działu badawczego w IDC. Największy rywal, koreański Samsung sprzedał ponad 226 mln takich aparatów, mniej o 13,6 proc., co dało mu drugie miejsce na świecie i 19,4 proc. udziału w rynku.

Czytaj więcej

Apple celowo spowalniało iPhone`y. Teraz koncern płaci klientom

Konkurencja na tym rynku jest bardzo duża. Do gry wrócił Huawei, szybko zwiększa swoj udział w chińskim rynku, inni producenci (Google, OnePlus, Honor i inni) oferują bardzo konkurencyjne smartfony w cenach niższych od tych najbardziej znanych. Samsung w ramach kontrataku przedstawił 17 stycznia w San José w Dolinie Krzemowej nowe aparaty wykorzystujące sztuczną inteligencję.

Ujemnym zjawiskiem dotyczącym wszystkich producentów jest spadek sprzedaży smartfonów na świecie. W 2023 r. zmalała o 3,2 proc. do 1,17 mld sztuk. To najmniejsza liczba od kilkunastu lat wynikająca zdaniem IDC w dużej części z wyzwań makroekonomicznych. Analitycy obawiają się utrzymania tej tendencji, z kolei specjaliści w IDC przewidują poprawę w tym roku, bo zwrócili uwagę, że w IV kwartale 20w3 nastąpił wzrost sprzedaży o 8,5 proc.

Według danych London Stock Exchange Group, brytyjskiej firmy zajmującej się giełdą i informacjami finansowymi, numerem 1 został Microsoft, którego kapitalizacja rynkowa osiągnęła w połowie stycznia szczytową wartość 2,887 bln dolarów, natomiast Apple zmalała do 2,875 bln ze szczytowej 3,081 bln uzyskanej 14 grudnia.

Sztuczna inteligencja napędza wzrosty

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Globalne Interesy
Rekordowa inwestycja w sztuczną inteligencję. Zrzutka światowych gigantów
Globalne Interesy
Twórca ChatGPT tworzy super wyszukiwarkę. To będzie wojna z Google
cyfrowa
Amerykański koncern wchodzi do Polski ze smartfonami. Uderzy w Chińczyków
Globalne Interesy
Sztuczna inteligencja zdecyduje o ataku nuklearnym? USA apelują do Rosji i Chin
Globalne Interesy
Chiny szykują potężną konkurencję dla ChatGPT. Gonią USA w sztucznej inteligencji