„Nasz najważniejszy wskaźnik zadowolenia omawiany w tej ankiecie dotyczącej zarządzających funduszami, wyliczany na podstawie poziomów gotówki, alokacji kapitału akcyjnego (akcji) i oczekiwań wzrostu gospodarczego zwiększył się z 3,8 pkt do 5,6 pkt, najbardziej w ciągu miesiąca od czerwca 2020” — stwierdzili autorzy ankiety.
Wpływ wyborów w USA
Inwestycje gotówkowe zmalały do 3,9 proc. z 4,2 proc. we wrześniu, alokacje kapitału akcyjnego wzrosły o 31 proc., natomiast kupno obligacji zmalało rekordowo o 15 proc. Ankieta wykazała, że inwestorzy spodziewają się największego wpływu wyborów prezydenckich w USA na politykę handlową (47 proc. odpowiedzi), na wydarzenia geopolityczne (15 proc.) i na podatki (11 proc.).
Czytaj więcej
Akcje Nvidii straciły podczas wtorkowej sesji aż 9,5 proc. Jej kapitalizacja spadła o 279 mld dol...
Przewidywania miękkiego lądowania gospodarki USA wpłynęły na największy wzrost kapitału akcyjnego (akcji) na świecie od czerwca 2020. Gwałtowny spadek poziomu inwestycji gotówkowych wywołał pierwszy od czerwca 2023 sygnał „sprzedaj”, wynikający ze wskaźników samego banku. „Od 2011 r. pojawiło się 11 takich sygnałów, które spowodowały w ciągu miesiąca zwrot -2,5 proc. ze sprzedaży globalnych akcji (ACWI), po -0,8 proc. w ciągu trzech miesięcy od nadania sygnału sprzedaj” — stwierdził Bank of America odnosząc się do zmian wskaźnika All-World Index (ACWI), który w październiku osiągnął wzrost o 0,6 proc. Był to szósty kolejny wzrost miesięczny.
W Niemczech też poprawa
Nastroje niemieckich inwestorów poprawiły się w październiku bardziej od oczekiwanych — stwierdził instytut badania koniunktury ZEW z Mannheim. Jego wskaźnik doszedł do 13,1 pkt wobec 3,6 pkt we wrześniu. Analitycy ankietowani przez Reutera spodziewali się też poprawy, ale nie tak dużej: prognozowali 10 pkt.