Hausner: rząd nie ma spójnej wizji gospodarczej

Rząd nie ma spójnej wizji gospodarczej, a Polska nie wykorzystuje swego potencjału – uważa prof. Jerzy Hausner

Publikacja: 19.04.2012 04:43

Jerzy Hausner członek Rady Polityki Pieniężnej

Jerzy Hausner członek Rady Polityki Pieniężnej

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski Szymon Łaszewski

Debatę „Gdzie będzie polska gospodarka za lat pięć i dziesięć w stosunku do państw Europy Zachodniej" zorganizował na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie Narodowy Bank Polski. Udział w niej wzięli ekonomiści i przedsiębiorcy, wśród nich m.in. Grzegorz Hajdarowicz, przewodniczący rady nadzorczej „Presspubliki", oraz Jan Pamuła, prezes Międzynarodowego Portu Lotniczego w Krakowie.

Wszystkich uczestników debaty martwi marnowanie przez Polskę szans rozwoju, jakie daje członkostwo w Unii Europejskiej. – Zwyciężyła myśl Waldemara Pawlaka, że trzeba z Unii wyciskać jak najwięcej. Jesteśmy innowacyjni głównie poprzez naśladowanie innych – ostrzega Jerzy Hausner. Wierzy natomiast, że z obecnym kryzysem Unia Europejska i strefa euro dadzą sobie radę. Dodaje jednak, że już za kilka lat możemy mieć do czynienia z Unią nie dwóch, ale wielu prędkości.

– Nie ma w Polsce żadnej partii, która popierałaby przedsiębiorców, a ich energia z lat 90. już się „starzeje". Gonimy świat, ale ten świat wciąż biegnie – stwierdził Grzegorz Hajdarowicz. Jego zdaniem już za pięć lat może nie być wspólnej waluty euro, a za dziesięć – nie będzie Unii Europejskiej takiej, jaką znamy dziś. Wierzy natomiast, że na korzystne dla rozwoju kraju i biznesu reformy zdecyduje się młode pokolenie, które dopiero dochodzi do głosu w kraju. – Polscy biznesmeni mogą płacić podatki na całym świecie i na całym świecie rozwijać nowe technologie – przypomina rządzącym Hajdarowicz.

Do inwestowania w siebie i do nauki „niszowych" języków – jak choćby arabskiego czy norweskiego – zachęcał studentów Uniwersytetu Ekonomicznego przysłuchujących się debacie Tomasz Owsiak, dyrektor firmy CH2M HILL Polska. Wierzy on w gospodarczy sukces i rozwój Polski w najbliższych latach.

Optymistą co do rozwoju Krakowa i jego okolic jest z kolei Jacek Woźniak, pełnomocnik zarządu woj. małopolskiego ds. planowania strategicznego.

Wszyscy dyskutanci zgodzili się jednak, że konieczna jest lepsza kontrola wydawania ogromnych środków, jakie napływają do Polski z Unii. Inaczej wciąż „przybywać będzie stadionów, których nie potrafimy potem utrzymać ani wykorzystać".

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje