Czy członek wieloosobowego zarządu „płaci” za nie swoje decyzje?

Niezależnie od wewnętrznych podziałów obowiązków między członkami zarządu, każdy z nich powinien wykazywać się dbałością o powierzone mienie. Powoływanie się na brak szczegółowej wiedzy, w zakresie podejmowanych czynności może okazać się niewystarczającą linią obrony.

Publikacja: 12.04.2024 04:30

Czy członek wieloosobowego zarządu „płaci” za nie swoje decyzje?

Foto: Adobe Stock

Działalność spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się zarówno z sukcesami, jak i z niepowodzeniami gospodarczymi. Pomimo, że jedne i drugie stanowią wypadkową pracy i zaangażowania całej organizacji, to odpowiedzialność za skuteczność określonych działań w znacznej mierze spoczywa na zarządzie. Może mieć ona wymiar finansowy, a w skrajnych wypadkach wiązać się również z osobistymi sankcjami karnymi. I chociaż to powszechnie znana „cena” sprawowania funkcji zarządczych w spółce okazuje się, że w wielu przypadkach jest ona znacząco zawyżona, a ukryte „koszty” dają o sobie znać dopiero po latach. Zwłaszcza wtedy, gdy rachunek powinien zostać podzielony na kilka osób.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie