Anna Zbierska

Czy dyrektor szpitala poniesie odpowiedzialność karną?

Niebezpieczne sytuacje wynikają zarówno z błędów diagnostycznych, jak i organizacyjnych. Czy na podstawie przepisów kodeksu karnego za wszystkie błędy mogą odpowiadać wyłącznie lekarze?

Nie ma biznesu bez ryzyka – jak je prawidłowo ocenić?

Ryzyko stanowi nieodłączny element prowadzenia działalności gospodarczej. Zbyt ostrożnościowe podejście powoduje, że potencjał spółki nie zostaje w całości wykorzystany. Nadmierna brawura w decyzyjności może natomiast skutkować poniesieniem odpowiedzialności cywilnej, a nawet karnej. Czy znalezienie złotego środka jest możliwe?

Szpiegostwo gospodarcze. Jak się przed nim bronić?

Atak, którego celem jest pozyskanie tajemnic przedsiębiorstwa, może pochodzić z zewnątrz, często przy wykorzystaniu nowych technologii. Do szpiegostwa gospodarczego może dojść także wewnątrz firmy – nielojalni pracownicy mogą działać samodzielnie lub we współpracy z osobami spoza organizacji.

Jak zarządzać ryzykiem biznesowym, by nie narazić się na odpowiedzialność karną?

Utworzenie nowej spółki wyłącznie po to, by uniknąć egzekucji może stanowić przestępstwo z art. 301 kodeksu karnego. Kto wówczas poniesie odpowiedzialność karną i jakie przesłanki muszą zostać spełnione? Czy dotyczy to także podziału lub przekształcenia przedsiębiorcy?

Przestępstwa przetargowe. Jak zniwelować zagrożenia?

Kara do 3 lat pozbawienia wolności grozi zarówno za udaremnianie lub utrudnianie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, jak i przetargu prywatnego.

Czy członek wieloosobowego zarządu „płaci” za nie swoje decyzje?

Niezależnie od wewnętrznych podziałów obowiązków między członkami zarządu, każdy z nich powinien wykazywać się dbałością o powierzone mienie. Powoływanie się na brak szczegółowej wiedzy, w zakresie podejmowanych czynności może okazać się niewystarczającą linią obrony.

Jak pozyskać informacje o kontrahencie, bez ryzyka odpowiedzialności karnej?

Niezrealizowane projekty, straty finansowe i wizerunkowe, to tylko niektóre z konsekwencji jakie mogą dotknąć spółkę, która niewłaściwie dobierze swoich partnerów biznesowych.

Były pracownik szkodzi renomie firmy? Nie może czuć się bezkarny

Niepochlebne publikacje i komentarze mogą naruszać dobra osobiste pracodawcy, chronione przez prawo cywilne. Jeśli godzą w dobre imię przedsiębiorcy, może on poszukiwać ochrony również w prawie karnym.

Prokurator przygląda się spółce. Co z tajemnicą przedsiębiorstwa?

W obszarze zainteresowania organów ścigania spółka może znaleźć się ze względu na współpracę z nierzetelnym dostawcą lub nieuczciwe postępowanie jej pracownika albo menedżera. Zawiadomienie o możliwości popełnienia czynu zabronionego może zostać złożone także przez konkurencję.

Z fotela prezesa na więzienną pryczę. Tymczasowe aresztowanie w sprawach gospodarczych

Decyzje podejmowane dzisiaj, mogą znaleźć się w obszarze zainteresowania prokuratury dopiero za kilka lat. Prawidłowo udokumentowane procesy decyzyjne mogą być łatwiejsze do wyjaśnienia i to w krótkim czasie. Ustawodawca nie zdecydował się na ograniczenia przedmiotowe tymczasowego aresztowania w sprawach gospodarczych.