Opłata za zezwolenie na sprzedaż trunków

Przedsiębiorca nie wpłacił terminowo opłaty za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych. Czy w tej sytuacji wójt musi wydać decyzję stwierdzającą wygaśnięcie zezwolenia? Po pierwsze jest to tylko decyzja deklaratywna, po drugie z punktu widzenia interesów gminy to potencjalna strata, bo przedsiębiorca może zapłacić, gdy odzyska płynność finansową – pyta radna.

Publikacja: 02.01.2024 02:00

Opłata za zezwolenie na sprzedaż trunków

Foto: Adobe Stock

Analizę pytania warto poprzedzić wskazaniem, że względy celowościowe nie mogą odgrywać decydującego znaczenia w kontekście wykonywania zadań gminy a przede wszystkim w aspekcie stosowania przepisów bezwzględnie obowiązujących. Taki status mają przepisy ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi . W tym zakresie warto przypomnieć o przepisach art. 111 ust. 2, 5 i 7 z których wynika, że – opłatę, o której mowa w ust. 1, wnosi się na rachunek gminy, przed wydaniem zezwolenia, w wysokości:

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona