Zaległości w płatnościach to kłopot podatkowy, prawny i sprawozdawczy

Nieterminowe regulowanie należności ma swoje konsekwencje zarówno u wierzyciela, jak i u dłużnika. Zaległości w płatnościach to kłopot podatkowy, prawny i sprawozdawczy. Znajomość regulacji prawnych w tym zakresie pozwala na zminimalizowanie negatywnych konsekwencji związanych z tą sytuacją.

Publikacja: 13.11.2023 02:00

Zaległości w płatnościach to kłopot podatkowy, prawny i sprawozdawczy

Foto: Adobe Stock

Przedsiębiorcy odczuwają teraz skutki ostatnich trudnych lat, które są prawdziwym wyzwaniem dla ich stabilności finansowej. Takie czynniki jak wciąż wysoka inflacja, większe koszty działalności i niepewna koniunktura gospodarcza utrudniły prowadzenie biznesu, doprowadzając do wyraźnego skoku w opóźnieniach spłacania zobowiązań (European Payment Report 2022). Wg najnowszych danych (BIG Infomonitor – Skaner MŚP: Początek 2023 roku z rekordowym wzrostem zatorów płatniczych w firmach) z przełomu lat 2022 i 2023 doszło do rekordowego wzrostu odsetka firm z należnościami przeterminowanymi o ponad 60 dni. Przedsiębiorców z takimi opóźnieniami w płatnościach jest już 47 proc. i jest to o 12 punktów procentowych więcej niż rok wcześniej. Na przełomie lat 2022 i 2023 doszło także do wzrostu liczby ogłaszanych upadłości (GUS – Rejestracje i upadłości przedsiębiorstw w I kwartale 2023 r.).

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

ABC Firmy
Nowa usługa w aplikacji mObywatel 2.0. Ministerstwo: to przełom
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Sądy i trybunały
Wznowienie postępowania z powodu "neosędziego"? Sąd nie czuje się związany wyrokiem ws. Wałęsy
Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?