Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 03.12.2023 15:32 Publikacja: 24.10.2023 05:00
Foto: Adobe Stock
Samoopodatkowanie się mieszkańców gminy może być jedną ze spraw, która jest przedmiotem referendum lokalnego. Referendum w takiej sprawie różni się jednak w istotny sposób od referendów lokalnych prowadzonych w sprawie odwołania organu j.s.t. lub w sprawie istotnej dla wspólnoty samorządowej. Pierwsza różnica jest formalna – rozstrzygnięcie referendalne zapada w takim głosowaniu powszechnym, jeżeli „za” samoopodatkowaniem się opowie się co najmniej 2/3 głosujących w referendum. Druga różnica – materialna dotyczy skutku, jaki wywołuje rozstrzygnięcie referendalne. Jego skutkiem jest nałożenie na członków wspólnoty samorządowej obowiązku polegającego na nałożeniu na nich samych obowiązku ponoszenia nowej daniny publicznej. Istotę referendum lokalnego można sprowadzić do tych dwóch stwierdzeń, które nasuwają się po lekturze przepisów ustawy z 15 września 2000 r. o referendum lokalnym.
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Po 22 grudnia 2023 r. rodzice i opiekunowie nie otrzymają już 500 zł wsparcia na utrzymanie dzieci. Świadczenie wychowawcze zostanie zwaloryzowane i kolejne wypłaty wyniosą 800 zł na każde dziecko. Pierwsze takie przelewy mogą trafić do niektórych rodziców jeszcze w grudniu.
W środę Sejm przyjął pierwszą ustawę w nowej kadencji. Zakłada ona, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Od piątku 17 listopada każdy obywatel może zastrzec numer PESEL w urzędzie lub na stronie internetowej. Od grudnia będzie to możliwe w aplikacji mObywatel. Zastrzeżenie pozwoli zabezpieczyć swoje dane przed użyciem przez przestępców np. w celu zaciągnięcia pożyczki czy kilku innych zobowiązań.
Firmowe regulacje mogą stanowić o konieczności uzyskania przez pracownika zgody przełożonego na wykonywanie pracy w nadgodzinach jeszcze przed jej podjęciem. Za nieprzestrzeganie tych zasad pracownik może zostać ukarany upomnieniem lub naganą, a jeśli wielokrotnie się to powtarza - nawet zwolniony z pracy.
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą przepisów dotyczących obowiązku przynależności lekarza do izby oraz odpowiedzialności zawodowej.
Jak powinna wyglądać cyfrowa transformacja biznesu i jak mogą ją wspierać nowoczesne technologie – wyjaśnia Olga Złotnicka, dyrektorka wykonawcza ds. transformacji i efektywności Orange Polska.
• ZUS kontra przedsiębiorcze matki. Po uchwale SN jest nowa zasada prawna • Czy samozatrudnieni mogą uczestniczyć w świątecznych spotkaniach? • Ostatnia szansa na droższe prezenty od szefa • Czy drogi czasomierz można odliczyć w firmowych kosztach? • Kiedy gazety i czasopisma obniżą podatek? • Oto, co czeka firmy w 2024 roku • Błędne koło opóźnień w płatnościach powszechnie akceptowane • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe na grudzień
Pocztą elektroniczną rozsyłane są fałszywe wiadomości, których autor podszywa się pod Ministerstwo Finansów i informuje o zwrocie nadpłaconego podatku za 2022 r.
Budowle należące do spółdzielni mieszkaniowej nie podlegają wyższej stawce podatku od nieruchomości, nawet jeśli część lokali jest wynajęta na firmy.
Internetowi celebryci powinni sumować wpłaty od poszczególnych darczyńców. Jeśli przekroczą limit kwoty wolnej, trzeba się podzielić nimi z fiskusem.
Polscy biznesmeni, po wejściu w życie ustawy o fundacji rodzinnej, częściej wprowadzają zmiany w umowach spółek dotyczące dziedziczenia udziałów czy akcji, częściej sporządzają testamenty.
Spółka nieruchomościowa nie może rozliczać w podatkowych kosztach budynków, których nie amortyzuje rachunkowo.
Fiskus pozwala rozliczać wydatki na świąteczne spotkania dla pracowników. Innych gości każe z kosztów wyrzucać.
W kosztach podatkowych można rozliczyć wydatki na organizację świątecznego spotkania. Problem pojawia się, kiedy biorą w nim udział tzw. samozatrudnieni, osoby na zleceniach, a także goście z zewnątrz.
Z przecieków wynika, że w laboratoriach spółki mógł powstać model sztucznej inteligencji potrafiący samodzielnie rozwiązywać zadania matematyczne. To byłby duży przełom. Niektórzy podejrzewają, że to również prawdziwy powód afery z odwołaniem Sama Altmana.
Takiej sytuacji w rosyjskiej gospodarce nie było od rozpadu związku sowieckiego. Rozpętana przez Kreml wojna skutkowała nie tylko największymi sankcjami, ale też największym brakiem rąk do pracy. Pracowników brakuje w 91 procentach rosyjskich firm. A migranci dobrze to wiedzą.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Czy Niemcy pomogą odblokować KPO? Kiedy znikną kontrole na granicy na Odrze i Nysie? Czy niemieccy żołnierze będą stacjonować w Polsce? Odpowiada w pierwszym wywiadzie dla polskich mediów pełniący swoją misję od lipca ambasador Viktor Elbling.
Zamykane w jeden dzień transakcje na rynku mieszkań nikogo już nie dziwią. Lokale idą jak woda. Agenci mówią o pewnym chaosie.
Europosłowie ds. transportu chcą, aby decyzje o pozbawieniu prawa jazdy obowiązywały we wszystkich państwach członkowskich UE i aby więcej wykroczeń uruchamiało dochodzenia transgraniczne.
Nowy tydzień i wiążące się z nim wyzwania, goniące terminy, bieżące obowiązki, a także szereg niedomkniętych zadań, sprawiają, że już w niedzielne popołudnie i wieczór odczuwamy spadek nastroju, gorsze samopoczucie i towarzyszący mu narastający niepokój. Czym jest Sunday Blues i czy mamy szansę się przed nim uchronić?
Coraz głośniej mówi się o napięciach pomiędzy biurem prezydenta a dowódcą armii. Opozycja nad Dnieprem zaczyna uderzać w ukraińskiego przywódcę.
• ZUS kontra przedsiębiorcze matki. Po uchwale SN jest nowa zasada prawna • Czy samozatrudnieni mogą uczestniczyć w świątecznych spotkaniach? • Ostatnia szansa na droższe prezenty od szefa • Czy drogi czasomierz można odliczyć w firmowych kosztach? • Kiedy gazety i czasopisma obniżą podatek? • Oto, co czeka firmy w 2024 roku • Błędne koło opóźnień w płatnościach powszechnie akceptowane • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe na grudzień
Po morzach i oceanach pływają już pierwsze statki towarowe zaopatrzone w żagle, a naukowcy pracują nad kolejnymi rozwiązaniami inspirowanymi historią i przyrodą, by znacznie ograniczyć zużycie paliwa i emisję CO2.
„Bezpieczny kredyt 2 proc.” nakręcił ceny mieszkań. Na inne skutki programu wskazują eksperci sieciowej agencji Metrohouse.
Dariusz Zawistowski, sędzia Sądu Najwyższego, były przewodniczący KRS w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ocenia, że kryzys w wymiarze sprawiedliwości trwa od lat i bardzo szybko nie da się go zażegnać. Nie oznacza to jednak, że nie ma spraw z którymi można ruszyć od zaraz.
Losowanie grup Euro 2024 wzbudziło wiele emocji. Didier Deschamps jest rozczarowany tym, że znowu musi zagrać przeciwko drużynie prowadzonej przez Ronalda Koemana. Austriackie media piszą o "grupie jak z horroru", o czym skwapliwie donoszą Holendrzy.
- Ukraina wkrótce ponownie otworzy lotnisko Boryspol - zapewnia Andrij Jermak, szef sztabu prezydenta Zełenskiego. Pomogą w tym Koreańczycy z Hyundaia.
Sąd Najwyższy Rosji uznał ruch LGBTQ za ekstremistyczny. Aktywiści i eksperci spodziewają się najgorszego.
To już piąty rok, kiedy obowiązywał będzie zakaz handlu w niedziele. Kiedy w 2023 roku wypadają niedziele handlowe, a co za tym idzie kiedy będzie można zrobić zakupy? Które niedziele będą niehandlowe? Oto pełny kalendarz handlowych i niehandlowych niedziel i pozostałych dni wolnych od pracy w sklepach w 2023 r. Nietypowa sytuacja będzie miała miejsce w grudniu.
Po mieszkania ustawiają się kolejki. Ceny transakcji są często wyższe od ofert, nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Uspokojenie sytuacji na rynku może przynieść nowy rok.
Bosch to jedna z tych firm, która ma ogromnie bogate portfolio. Najkrócej Boscha można opisać jako globalnego dostawcę technologii i usług, który zatrudnia ponad 400 tys. pracowników na całym świecie.
Zmiana władzy w Polsce nieuchronnie wiąże się z rekonfiguracją w świecie mediów. Ale pokusa głębokiej rewolucji bez oglądania się na swoich rdzeniowych słuchaczy, widzów i odbiorców może być niebezpieczna dla samych mediów.
Nieco ponad cztery miesiące temu uruchomiony został odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A4 koło Wrocławia. Przez ten okres czasu zarejestrował aż 134 tysiące wykroczeń! Rekordzista osiągnął średnią prędkość niemal 200 km/h.
W Polsce bywa rzadko, bo od kilkunastu lat Krzysztof Urbański pracuje zagranicą. Teraz jego koncert w Filharmonii Narodowej wywołał emocje.
Toyota Yaris Cross to model uwielbiany przez polskich klientów. Teraz debiutuje w nieco poprawionej wersji. Oprócz lepszego wyciszenia i subtelniejszych materiałów wykończeniowych, dostanie też mocniejszą odmianę hybrydową.
Łukasz Paździor, dyrektor zarządzający Mazda Motor Poland awansował na stanowisko dyrektora regionalnego Mazda SMG. Będzie odpowiadać za 20 rynków Europy Środkowej i Wschodniej – od Czech i Słowacji, aż po Grecję, Irlandię i Portugalię.
"Jak ocenia Pani/Pan sposób w jaki Szymon Hołownia prowadzi obrady Sejmu?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas