NSA: metropolia musi płacić opłatę skarbową

Metropolia nie jest ani jednostką budżetową, ani jednostką samorządu terytorialnego i nie ma prawa do zwolnienia z opłaty skarbowej.

Publikacja: 30.03.2023 07:24

NSA: metropolia musi płacić opłatę skarbową

Foto: Adobe Stock

W środę Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) oddalił skargę kasacyjną dotyczącą zwolnienia z opłaty skarbowej dla samorządów.

Jedyny w Polsce związek metropolitalny, tj. Górnośląsko-Zagłębiowskia Metropolia, we wniosku o interpretację wskazał, że będzie wykonywać czynności, które podlegają opłacie skarbowej. W szczególności chodzi o tę należną od dokumentów pełnomocnictwa lub prokury albo ich odpisów, wypisów czy kopii w sprawach administracji publicznej, w postępowaniach sądowych oraz egzekucyjnych. Związek uważał jednak, że może korzystać ze zwolnień dla samorządów.

Czytaj więcej

Samorządy zwolnione z obciążeń administracyjnych

Burmistrz się tego nie dopatrzył. Zgodził się, że ustawa o opłacie skarbowej przewiduje ją dla jednostek budżetowych – art. 7 ust. 2 – a także dla jednostek samorządu terytorialnego – art. 7 pkt 3. Jednak związek metropolitalny nie jest ani jednym, ani drugim.

Metropolia zaskarżyła tę wykładnię, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił jej skargę.

Podstaw do spornych preferencji nie dopatrzył się też NSA. Jego zdaniem bezspornie metropolia nie jest jednostką budżetową, lecz osobą prawną. Nie zalicza się również do jednostek samorządu terytorialnego, bo są nimi tylko gminy, powiaty i województwa samorządowe. Sąd nie dał zielonego światła na uzupełnienie luki w przepisach przez analogię.

Jak tłumaczył sędzia NSA Wojciech Stachurski, w świetle konstytucji podstawowe elementy konstrukcyjne podatku, m.in. zwolnień, muszą być określone w ustawie. W konsekwencji nie można rozciągać go w drodze analogii. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: III FSK 3773/21

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach