Ostatni moment na pomoc dla firm znad Odry

Tylko do końca 2022 roku firmy, które ucierpiały w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze, mogą składać wnioski o wsparcie.

Publikacja: 30.12.2022 07:00

Śnięte ryby na Odrze

Śnięte ryby na Odrze

Foto: Marcin Bielecki/dpa

Skażenie drugiej największej polskiej rzeki odbiło się negatywnie nie tylko na przyrodzie, lecz także na gospodarce w regionach, przez które ona przepływa.

Wygląda jednak na to, że skutki katastrofy ekologicznej dla firm nie były tak duże jak pierwotnie zakładano. Z danych ZUS, do których dotarliśmy, wynika, że według stanu na 23 grudnia 2022 r. wnioski złożyły 73 podmioty (za 199 ubezpieczonych). To o wiele mniej, niż zakładał rząd. Szacował bowiem, że wsparcie obejmie maksymalnie nawet 10 tys. firm, w tym 68 tys. ubezpieczonych (osób zatrudnionych i przedsiębiorstwa jednoosobowe).

Do tej pory ZUS pozytywnie zweryfikował 63 wnioski, wypłacając z tego tytułu 521 tys. zł.

Czytaj więcej

Zatrucie Odry: przedsiębiorcy rozliczą część strat w kosztach

Ta kwota również ma się nijak do rządowych prognoz. Zakładano bowiem, że nawet jeżeli ze wsparcia skorzysta jedynie 40 proc. uprawnionych firm, koszt wypłaty jednorazowego świadczenia wyniesie ok. 82 mln zł.

Przypomnijmy, że firmy, które jeszcze nie skorzystały ze wsparcia, cały czas mogą to zrobić. Muszą jednak spełnić przesłanki, o których mowa w ustawie o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze (DzU 2022 poz. 2014).

– Płatnicy składek z określonych branż, którzy mieli przychody niższe o co najmniej 50 proc., w związku z tą katastrofą do końca 2022 r. mogą wystąpić do ZUS o jednorazowe świadczenie pieniężne. Wynosi ono 3010 zł za każdego ubezpieczonego i jest nieopodatkowane. Nie odprowadza się od niego też składki zdrowotnej – mówi rzecznik organu rentowego Paweł Żebrowski.

Oprócz spadku przychodów do spełnienia jest też kilka warunków ogólnych, takich jak prowadzenie działalności na określony dzień (31 lipca), termin zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych (do 31 lipca), data obowiązku opłacania składek (nie późniejsza niż 1 lipca 2022 r.), zgłoszenie co najmniej jednej osoby do ubezpieczeń (i utrzymanie tego ubezpieczenia).

Z pomocy mogą skorzystać podmioty prowadzące działalność w zakresie rybactwa, produkcji artykułów spożywczych, handlu detalicznego, transportu wodnego, zakwaterowania i usług gastronomicznych, wynajmu i dzierżawy, działalności organizatorów turystyki oraz działalności rozrywkowej i rekreacyjnej.

Wnioski (RJS) można składać tylko elektronicznie przez PUE ZUS.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego