Przeciwdziałanie zatorom płatniczym – nowe zasady

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie odstąpi już od wymierzenia kary, nawet jeśli strona wykaże, że nadmiernie opóźniała się ze spełnieniem świadczeń pieniężnych, gdyż sama była ofiarą opóźnienia kontrahenta.

Publikacja: 08.12.2022 22:39

Przeciwdziałanie zatorom płatniczym – nowe zasady

Foto: Adobe Stock

- 8 grudnia weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Jakie zmiany wprowadza ta ustawa?

Nowelizacja przewiduje rozwiązania w trzech zasadniczych obszarach. Pierwszy – dotyczy przepisów ogólnych m.in. związanych ze statusem przedsiębiorcy, cesją wierzytelności, długów objętych postępowaniem restrukturyzacyjnym lub upadłościowym. Drugi – doprecyzowuje przepisy związane z tzw. obowiązkiem sprawozdawczym. Trzeci obszar związany jest ze zwiększeniem efektywności w prowadzonych przez Prezesa UOKiK postępowaniach w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego