Czy wierzyciel powinien ustanowić hipotekę tuż przed bankructwem kontrahenta?

Tarapaty finansowe dłużnika często oznaczają dla jego kontrahentów trudności z odzyskaniem należnych im środków. Jeżeli zobowiązany nie ma dość majątku, by zaspokoić z niego wszystkich swoich wierzycieli, to pozycja poszczególnych uprawnionych będzie zależna w dużej mierze od tego, czy zawczasu ustanowili zabezpieczenie spłaty swoich wierzytelności.

Publikacja: 20.10.2022 22:20

Czy wierzyciel powinien ustanowić hipotekę tuż przed bankructwem kontrahenta?

Foto: Adobe Stock

Jeżeli przykładowo występujemy w roli wierzyciela, którego dług zabezpieczony jest hipoteką, która jako jedyna obciąża nieruchomość zmagającego się z trudnościami finansowymi dłużnika, nasz interes będzie miał pierwszeństwo – a my będziemy mogli zaspokoić swoje roszczenie z przedmiotu zabezpieczenia. Jeżeli z kolei wcielimy się w rolę wierzyciela, który pożyczył temu samemu dłużnikowi środki pieniężne, lecz w żaden sposób nie zabezpieczył ich spłaty, zaspokojenie naszej wierzytelności stanie pod znakiem zapytania, bowiem majątek dłużnika może nie wystarczyć na spłatę wszystkich zobowiązań, a brak zabezpieczenia rzeczowego nie pozwoli mu uzyskać pierwszeństwa w zaspokojeniu względem innych wierzycieli. Czy w takiej sytuacji istnieje jeszcze możliwość uzyskania zabezpieczenia, które zwiększy nasze szanse na odzyskanie pieniędzy? Czy w przypadku, gdy sytuacja finansowa dłużnika jest już na tyle zła, że w niedalekiej przyszłości stanie się on niewypłacalny, a prawdopodobnym scenariuszem będzie ogłoszenie jego upadłości, warto podejmować jeszcze kroki zmierzające do uzyskania zabezpieczenia? Przykład hipoteki przymusowej pokazuje, że nawet w bardzo trudnej sytuacji dłużnika, wierzyciel powinien skorzystać z dostępnych instrumentów prawnych, gdyż jego działanie może znaleźć bezpośrednie przełożenie na wysokość środków, które będzie mógł odzyskać od swojego dłużnika.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja
Sądy i trybunały
Bezsilność Trybunału rośnie. Uchwała naprawcza Sejmu ponad wyrokiem TK
Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Podatki
Uparty obdarowany zapłaci podatek, bo nie chciał pokazać wydruku z konta
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Sądy i trybunały
Sędzia, który kradł pendrive'y nadal w zawodzie. Zarabia 10 tys. zł miesięcznie
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów