Prezydent zwrócił się o rozstrzygnięcie, czy w przypadku ustawy ważniejsze jest zapewnienie stabilności finansów czy gwarancje dla prawa własności.
– Ustawa, która jest według mnie dobrodziejstwem, bo określa warunki nadzoru bankowego nad kasami, ale także możliwości korzystania z funduszy gwarancyjnych, stwarzających bezpieczeństwo dla oszczędności obywateli, ma mankament, który budzi moje wątpliwości konstytucyjne – powiedział prezydent.
Dlatego Komorowski zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie, czy w przypadku tej ustawy ważniejsze jest zapewnienie stabilności finansów, czy pewność prawa i gwarancje dla prawa własności.
– W szczególności chodzi o przepis, zgodnie z którym nie ma odwołania od decyzji Komisji Nadzoru Finansowego o przejęciu kasy, a sama decyzja jest prawomocna, nawet jeśli była wydana niezgodnie z prawem – dodał.
Bronisław Komorowski podpisał znowelizowaną ustawę o SKOK 15 maja. Zapewnia ona klientom taką samą ochronę oszczędności, jaką mają lokujący pieniądze w bankach. Ustanowiony ma zostać obowiązkowy systemu gwarantowania depozytów obejmujących środki zgromadzone w kasach, w formie odrębnego funduszu własnego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego finansowanego z wnoszonych przez SKOK obowiązkowych opłat rocznych. Podobnie jak w bankach depozyty będą gwarantowane w 100 proc. do wysokości równowartości w złotych 100 tys. euro. —pap