Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 30.06.2018 09:12 Publikacja: 30.06.2018 00:01
Kevin Macdonald, zdobywca Oscara za dokument „Jeden dzień we wrześniu" o ataku terrorystycznym na olimpiadzie w Monachium, a także autor „Ostatniego króla Szkocji" o Idi Aminie i „Czekając na Joe" o wspinaczach zdobywających Siula Grande w peruwiańskich Andach, tym razem proponuje dokumentalną opowieść o ikonie popkultury Whitney Houston, której płyty rozeszły się w nakładzie ponad 200 mln egzemplarzy. Macdonald kreśli portret kobiety, która walczyła ze swoimi demonami. Po raz pierwszy pojawia się choćby wspomnienie traumy z dzieciństwa, gdy dziewczynka była molestowana przez kuzynkę. Reżyser uświadamia też widzom, jakie znaczenie miał sukces Whitney dla Afroamerykanów.
Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Mówił: „Moje pokazy mody to sex, drugs and rock n'roll. Mają?elektryzować publikę, wywoływać emocje. Szok i atak serca". Aleksander McQueen urodził się w 1969 roku w Londynie, jako najmłodsze z sześciorga dzieci szkockiego taksówkarza. Stworzył imperium mody. Luksusową markę wartą miliony dolarów. Projektował kreacje dla największych gwiazd, a każdy pokaz jego strojów zamieniał się w wielkie, pełne napięcia show. W 2010 roku popełnił samobójstwo, zostawiając list do swojego partnera: „Karm moje psy. Przepraszam. Kocham cię". Bonhôte i Ettedgui nakreślili fascynujący portret McQueena, opowiedzieli o człowieku pełnym fantazji i wewnętrznego niepokoju, ale też o współczesnej popkulturze i świecie mody.
Foto: materiały prasowe
Druga część hitowego thrillera. Przed trzema laty w filmie Denisa Villeneuve'a agentce Kate Macer pomagali rozbijać narkotykowy kartel dwaj współpracownicy – Alejandro (Benicio del Toro) i Matt (Josh Brolin). Teraz to oni wracają na granicę amerykańsko-meksykańską, by walczyć z szefami narkobiznesu. I znów znajdą się w piekle, w którym nie obowiązują żadne reguły gry. Gangsterzy przerzucają przez granicę terrorystów, agenci CIA porywają w odpowiedzi córkę króla narkotyków. A przecież Alejandro musi też stawić czoła przeszłości, w której stracił całą swoją rodzinę. Stefano Sollima stara się dorównać Villeneuve'owi: proponuje mocne kino dla widzów o silnych nerwach.
Foto: materiały prasowe
Romain Gary jako jedyny dostał dwukrotnie nagrodę Goncourtów: w 1956 r. za powieść „Korzenie nieba", a w 1975 za „Życie przed sobą" wydane pod pseudonimem Emile Ajar. Urodził się w 1914 r. w Moskwie lub w Wilnie, jako Roman Kacew. Z matką w 1926 r. przeniósł się do Warszawy, a później do Francji. Skończył prawo, w czasie wojny był pilotem, potem pracował w dyplomacji. I pisał: eseje, opowiadania, ponad 30 powieści. Eric Barbier zekranizował jego autobiograficzną książkę – o barwnym życiu, ale też o miłości do matki – czasem pięknej, czasem trudnej. W rolach głównych: Pierre Niney i Charlotte Gainsbourg, w filmie wystąpili też polscy aktorzy, m.in. Katarzyna Skarżanka, Marta Klubowicz, Klaudia Trafalska, Piotr Cyrwus.
Foto: materiały prasowe
Trudno sobie wyobrazić bardziej beztroski, wakacyjny film. Dziesięć lat po „Mamma mia!" na ekrany wchodzi sequel tego obrazu. Grecka bajkowa wyspa Kolokairi, słońce, taniec, no i oczywiście niezniszczalne piosenki Abby. Tym razem Sophie spotyka się z przyjaciółkami swojej matki, właśnie na Kolokairi, żeby im obwieścić, że jest w ciąży i nie bardzo wie, jak ma sobie poradzić z wychowaniem dziecka. Wiadomo, że wszystko skończy się dobrze, niespodzianek nie ma. Ale co za erupcja radości! A do tego, podobnie jak w pierwszej części, fantastyczna obsada: Amanda Seyfried, Pierce Brosnan, Colin Firth i Meryl Streep, powtarzająca, że „nie umie śpiewać, za to potrafi grać, że świetnie śpiewa".
Foto: materiały prasowe
W lipcu na ekrany wejdą 24 filmy. Będą wielkie amerykańskie hity, sequele przebojów sprzed lat, trochę komedii romantycznych, animacje dla dzieci. Co prawda nie zobaczymy w tym czasie filmów nagrodzonych Palmami i Niedźwiedziami, ale amatorzy kina artystycznego też coś dla siebie znajdą. Szczególną uwagę warto zwrócić na pasjonujące dokumenty.
Czytaj więcej:
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Dokument „Dzieci z Favoriten" jest ważną opowieścią o problemach migracji. Teraz zaktualizowały go wydarzenia os...
Słynny występ w kolońskiej Operze Keitha Jarretta, który przeszedł do historii jazzu, zorganizowała osiemnastola...
19. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu odbędzie się w dniach 26 lipca...
Michael Madsen, aktor, którego kojarzymy głównie z ról w kultowych filmach Quentina Tarantino, takich jak „Kill...
Szaleństwa nie ma, ale w lecie każdy znajdzie w kinie coś dla siebie. „Jurassic World: Odrodzenie” w kinach już...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas