Wenecja 2018: Rick Alverson o lobotomii i społecznej nietolerancji

To była jedna z największych pomyłek w historii Nagrody Nobla. W 1949 roku Szwedzka Akademia wyróżniła Portugalczyka Antonio Egasa Moniza za badania nad lobotomią – agresywną, zabiegową metodą leczenia schizofrenii i innych chorób psychicznych. Dziś jest to technika całkowicie zarzucona, bo przynosiła więcej tragedii i trwałych okaleczeń niż korzyści.

Publikacja: 31.08.2018 12:34

Wenecja 2018: Rick Alverson o lobotomii i społecznej nietolerancji

Foto: materiały promocyjne

Osobą, która miała też duży wkład w rozwój lobotomii był również amerykański neurolog Walter J. Freeman i amerykański reżyser niezależny Rick Alverson bohatera „The Mountain” wzoruje właśnie na nim. W jego filmie w Ameryce lat 50. XX wieku doktor Wallace Fiennes przeprowadza na swoich pacjentach eksperymenty. Jako pomocnika zatrudnia młodego chłopaka, Andy’ego, któremu właśnie umarł ojciec. Andy ma fotografować i dokumentować pracę Fiennesa. Zbliża się do kobiety, którą oddał pod opiekę psychiatry ojciec. I sam coraz głębiej zapada się w chorobę.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Film
Bono specjalnie dla „Rzeczpospolitej": U2 pracuje nad nową płytą
Film
Zaskakujący zwycięzcy Millenium Docs Against Gravity. Jeden z szansą na Oscara
Film
Cannes’25: Tom Cruise walczy z demonem sztucznej inteligencji i Rosjanami
Film
Festiwal w Cannes oficjalnie otwarty. Nagroda za całokształt twórczości dla Roberta De Niro
Film
Cannes 2025: Trump kontra europejskie kino