Film Weira powstał na kanwie książki Sławomira Rawicza „Długi marsz”. Opowiada o heroicznej ucieczce Polaka z sowieckiego gułagu w 1940 roku. W rolach głównych wystąpili Colin Farell i Ed Harris.
W ciągu dziesięciu dni organizatorzy zaprezentują około 100 filmów z całego świata, część z nich została bardzo dobrze przyjęta na festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Rotterdamie czy Sundance.
W głównym konkursie „Wytyczanie drogi” znajdzie się 12 tytułów, wśród nich „Erratum” Marka Lechkiego.
Filmy oceni międzynarodowe jury, na którego czele stanie Jerzy Skolimowski.
— Od początku festiwalu Off Plus Camera chcieliśmy, by przewodniczącym jury konkursu głównego był Polak — mówi dyrektor programowa festiwalu Anna Trzebiatowska. Przez trzy edycje funkcję tę pełnił Zbigniew Preisner. Jerzy Skolimowski to artysta o wspaniałej, oryginalnej wrażliwości, doceniany i nagradzany w Polsce i na świecie. Jest otwarty i ciekawy na to, co dzieje się w kinematografii światowej. Jego doświadczenie z pewnością przyczyni się do tego, że na naszym festiwalu odkryty zostanie kolejny talent młodego kina.
Warto dodać, że główna nagroda wynosi 100 tys. dolarów. To suma, która często pomaga młodym twórcom zrealizować kolejny film. Poprzedni laureaci Off Plus Camery świetnie sobie radzą. Laureat z 2008 roku Azazel Jacobs, zebrał dobre recenzje za następny obraz „Terri”. W wywiadach podkreślał, że na budżet tego filmu złożyła się również nagroda z Krakowa.
W towarzyszącej konkursowi sekcji „Odkrycia” zaprezentowane zostaną filmy, które odniosły sukcesy na największych światowych festiwalach. Są wśród nich m.in. „Burza” Julie Taymor, zamykająca ostatni festiwal w Wenecji czy debiut Christophera Morrisa „Four Lions” — przebój ubiegłorocznego Sundance, To kontrowersyjna tragikomedia o kilku młodych muzułmanach z Sheffield, którzy rozczarowani swoim życiem i rzeczywistością postanawiają zostać zamachowcami samobójcami.
W „Nadrabianiu zaległości” organizatorzy prezentują z kolei ważne filmy niezależne, które nie pojawiły się nigdy w polskich kinach. W tym roku będziemy mogli obejrzeć m.in. „Me and Orson Welles” Richarda Linklatera („Uczniowska balanga”, „Tape”, „Przed wschodem słońca”, „Przed zachodem słońca”) i „Killer of Steep” Charlesa Burnetta — film nagrodzony laurem FIPRESCI na festiwalu w Berlinie. Ten ostatni tytuł, nakręcony w 1981 roku na taśmie 16 mm, z uwagi na zły stan kopii, do niedawna nie nadawał się do eksploatacji. W 2007 roku, z inicjatywy Stevena Soderbergha, dokonano jego transferu na taśmę 35 mm.
Będą też w tegorocznej edycji festiwalu nowości. Po raz pierwszy odbędzie się konkurs polskich filmów fabularnych, z nagrodą 100 tys zł. A w nowej sekcji „Filmowe oblicza kobiet” znajdzie się 10 tytułów., m.in. „Tournée” wyreżyserowane przez francuskiego aktora Mathieu Amalrica . Inny film tej sekcji „Dziewczyna z marzeniami” to reżyserski debiut popularnej aktorki Drew Barrymore, która też sama wystąpiła w filmie obok Ellen Page, Juliette Lewis i Marcii Gay Harden.
Do Krakowa zjedzie wielu gości. Poza Peterem Weirem, który weźmie udział w premierze swojego filmu, krakowska publiczność będzie mogła spotkać się m.in. z reżyserką castingu Ellen Chenoweth czy laureatem Oscara za scenografię „Gwiezdnych wojen” Rogerem Christianem. Po raz pierwszy zostanie przyznana ceniona w świecie kina nagroda międzynarodowych krytyków FIPRESCI.
Off Plus Camera rozwija się bardzo dynamicznie. W tym roku pokazy będą odbywały się w pięciu kinach Krakowa.
— Liczymy na naszą publiczność — mówi „Rz. ” Anna Trzebiatowska. — Jesteśmy festiwalem dla ludzi z dobrym filmowym gustem.
Festiwal Off Plus Camera potrwa do 17 kwietnia.