Raporty ESG będą weryfikowane przez biegłych rewidentów

Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) została przyjęta przez Unię Europejską w grudniu 2022 roku i weszła w życie 5 stycznia 2023 roku. Dyrektywa ta miała na celu doprecyzowanie wymogów w odniesieniu do raportowania niefinansowego. Państwa członkowskie mają obowiązek zaimplementować dyrektywę do krajowych porządków prawnych do 6 lipca 2024 roku, a największe firmy będą zobowiązane przygotować raportowanie niefinansowe za rozpoczęty właśnie rok 2024.

Publikacja: 05.02.2024 00:10

Raporty ESG będą weryfikowane przez biegłych rewidentów

Dyrektywa CSRD nie tylko znacząco poszerza zakres podmiotów objętych obowiązkiem raportowym. Wprowadza również obowiązek zewnętrznej atestacji sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Poddanie raportowania niefinansowego weryfikacji jest niezwykle istotne z punktu widzenia zapewnienia interesariuszom porównywalności i wiarygodności publikowanych przez jednostki informacji na temat wpływu działalności na środowisko i społeczeństwo oraz w zakresie ładu korporacyjnego. Instytucje finansowe, inwestorzy i inni użytkownicy sprawozdań finansowych będą mogli porównać raportowane informacje pozafinansowe i ocenić stopień zrównoważenia prowadzonego biznesu.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara